Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Ciasna
Zdjęcie Waldemar Sosnowski 2009
Miniatura CiasnaMiniatura CiasnaMiniatura CiasnaMiniatura CiasnaMiniatura CiasnaMiniatura CiasnaMiniatura CiasnaMiniatura CiasnaMiniatura Ciasna

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Ciasna
Zdjęcie GREGORIUS ...

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Damian MarcińczakGREGORIUS ...

Ciasna

Cziasnau

Województwo:śląskie
Powiat:lubliniecki
Gmina:Ciasna
Rodzaj obiektu:Pałac

Stan obecny

W niedawno odremontowanym pałacu mieści się Dom Dziecka, brak możliwości zwiedzania. W wyniku remontu pałac niemal zatracił cechy stylowe.

Historia

Wioska Ciasna powstała prawdopodobnie w XVI w., pierwsze wzmianki źródłowe występują w XVII w. Miejscowość często zmieniała właścicieli by ostatecznie na dłużej przejść w ręce rodziny Kitzingów. Dla tej rodziny, na początku XX w. wybudowano na fundamentach wcześniejszego budynku obecny pałac. Trzydzieści lat później włości zostały przejęte przez państwo niemieckie, a z chwilą wybuchu II wojny światowej pałac został przekształcony w szpital polowy. Wojenna zawierucha ominęła Ciasną, jednak w 1943r. pożar strawił dach i górną konstrukcję budynku pałacu. Po wojnie obiekt został zaadaptowany przez Państwowe Gospodarstwo Rybackie w Cisnej do hodowli karpia. W tym czasie zabytek przeszedł poważny remont. W 1953r. przekształcono go w Państwowy Dom Wczasów Dziecięcych, by ostatecznie w 1982r. utworzyć tu Dom Dziecka, którą to rolę pełni do dziś.

Opis

Pałac z początku XX w. Budynek wzniesiono na planie prostokąta, murowany pałac jest w większej części podpiwniczony, posiada dwie kondygnacje oraz dach mansardowy z lukarnami i oknami typu wole oko. Elewacja budynku obecnie jest jednolicie otynkowana, na osi budynku istnieje ryzalit mieszczący główne wejście, część przyziemia obłożona jest cegłą klinkierową. Elewacje ozdabiają niewielkie gzymsy. Wejście do pałacu wiedzie po schodach, poprzez ganek ocieniony balkonem wspartym na 4 filarach. Ryzalit zakończony jest trójkątnym przyczółkiem z kartuszem herbowym i wyrytą datą 1913, wskazującą na rok remontu. Od strony ogrodu znajduje się analogiczny ryzalit wzbogacony o przeszklenia tworzące zamkniętą werandę.

Park

Niewielki park łączy się z okolicznym lasem. Do pałacu prowadzi zachowana aleja dębowa.


tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.