Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się

Będzin - Gzichów

Pałac Mieroszewskich

Województwo:śląskie
Powiat:będziński
Gmina:Będzin
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z XVIII w., nr rej.: A/178/06 z 22.05.1950 i z 23.02.1960

Stan obecny

Pałac i okolica ma się dobrze.
Muzeum Zagłębia w Będzinie (2024)

Historia

Pałac zbudowany w 1702 roku dla Kazimierza Mieroszewskiego, na miejscu drewnianego dworu. Przebudowany w XVIII i XIX w. Dobudowano przybudówki alkierzowe.O Gzichowie (obecnie dzielnicy Będzina) wspomina się po raz pierwszy w XVII wieku, kiedy był częścią składową Małobądza. W 1702 roku wzniósł tutaj swój pałac Kazimierz Mieroszewski, chorąży Księstwa Siewierskiego. W rękach Mieroszewskich budynek pozostawał do lat 30. XIX wieku, kiedy to w jego posiadanie weszli Siemieńscy. Po nich właścicielami Gzichowa były zarówno osoby prywatne, jak i duże przedsiębiorstwa. Wreszcie, w latach 80. ubiegłego wieku, jego gospodarzem zostało Muzeum Zagłębia.

Opis

Budynek wzniesiony na planie prostokąta. Pośrodku wejście prowadzące do obszernego holu i dwubiegowych schodów. We wszystkich pokojach zachowały się ozdobne sufity. W salonie i pokoju na piętrze kominki z przełomu XVII i XVIII w. z motywami ozdobnymi. Zachowała się stolarka okienna i drzwiowa.Pałac w Gzichowie był wielokrotnie modernizowany i upiększany - obecnie ma wygląd barokowo-klasycystyczny. Dwukondygnacyjną budowlę wzniesiono z cegły, na planie prostokąta. Po bokach umieszczono alkierze. Dach jest mansardowy, z lukarnami. Ryzalit środkowy zwieńczono szczytem ze spływami ozdobionymi wolutami. Przed wejściem głównym znajduje się portyk, którego kolumny podtrzymują balkon. We wnętrzach odnajdziemy wiele elementów pierwotnego wystroju. Ponadto w pałacu odnajdziemy zbiór obrazów i grafik będzińskiego artysty pochodzenia żydowskiego, Samuela Cyglera, który został zamordowany w 1943 roku w Auschwitz. W nieco inny świat wprowadzają wystawy: etnograficzna (poświęcona kulturze ludowej z terenu Zagłębia) oraz archeologiczna (pokazująca życie w osadzie kultury łużyckiej oraz grodzie wczesnośredniowiecznym).

Park

Park z 1 poł. XVIII w. Dwie kamienne figury Bachusa i Bachantki. W okolicy pałacu stoją oficyny i zabudowania gospodarcze; dopełnieniem zespołu pałacowego jest park. Wystawę, która najlepiej wpisuje się w zabytkowy gmach, zatytułowano „Wnętrza stylowe XVIII i XIX w.”. Wzrok przyciągają rzadko spotykane polichromie klasycystyczne (np. „Salon Wodzów Antycznych”), zabytkowe meble, dywany, wyroby rzemiosła artystycznego oraz obrazy i rzeźby. Bogato prezentuje się kolekcja broni białej i palnej oraz uzbrojenia ochronnego.

Inne

Autorem zdjęcia z 2017r, jest Robert W Kapturze, dodał Jerzy M. polskiezabytki.pl

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.