Skatalogowanych zabytków: 11266
Zarejestruj się
Miniatura Będzin
2010, zdjęcie Paweł Bednarek
Miniatura BędzinMiniatura BędzinMiniatura BędzinMiniatura BędzinMiniatura BędzinMiniatura BędzinMiniatura BędzinMiniatura BędzinMiniatura BędzinMiniatura BędzinMiniatura BędzinMiniatura BędzinMiniatura BędzinMiniatura BędzinMiniatura BędzinMiniatura BędzinMiniatura BędzinMiniatura BędzinMiniatura BędzinMiniatura BędzinMiniatura BędzinMiniatura BędzinMiniatura BędzinMiniatura BędzinMiniatura BędzinMiniatura BędzinMiniatura BędzinMiniatura BędzinMiniatura BędzinMiniatura BędzinMiniatura Będzin

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 50.3273, 19.1293

Będzin

Województwo:śląskie
Powiat:będziński
Gmina:Będzin
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Obiekt:zamek, nr rej.: 337 z 15.10.1951 oraz 1/60 z 23.02.1960

Stan obecny

Muzeum Zagłębia.

Historia

Zamek położony na wzgórzu, nad korytem rzeki. Wieś wzmiankowana w 1301 roku. Prawa miejskie nadane w roku 1358. Zamek wymieniany przez Jana z Czarnkowa oraz Jana Długosza w spisie budowli warownych wzniesionych przez Kazimierza Wielkiego. Zamek wspomniany został w dokumencie z 1349 roku, kiedy to właścicielem jego staje się Wiernek- burgrabia Będzina. W latach późniejszych pojawia się wielu następnych burgrabi, starostów i tenotariuszy zamku: między innymi Mikołaj Siestrzeniec Kornicz, Szafrańcowie, Jaroccy, Myszkowscy, Zborowscy. W 1564 roku wydano dokument lustracyjny mówiący o opustoszeniu zamku. W roku 1616 następuje odbudowa zamku po pożarze, w roku 1655 po najeździe Szwedów. W wieku XVIII zamek pozostawał w ruinie. W 1834 roku przeprowadzono odbudowę zamku według projektów Franciszka M. Lanciego nadającą mu charakter neogotyckiej, romantycznej budowli. Odbudowany zamek przeznaczono na szkołę górniczą. Następne projekty przebudowy zamku dostarczali w latach międzywojennych A. Szyszko- Bohusz, w roku 1948 B. Guerquin oraz Z. Stępiński. Ostatecznie w latach 1952- 56 zamek odbudowano i zrekonstruowano według projektu Z. Gawlika. W jego wnętrzach ulokowano Muzeum Zegłębia Dąbrowskiego.
Zamek został posadowiony na miejscu wczesnośredniowiecznego grodu z XI- XIII wieku. Pierwotnie wzniesiono na czworobocznym fundamencie cylindryczną, wolnostojącą wieżę. Wieża datowana na II połowę XIII wieku była pierwotnie czterokondygnacyjna, była wzniesiona z miejscowego kamienia. Późniejsze zwieńczenie wybudowano z cegieł zendrówek. Trzecia kondygnacja wieży wyposażona była w ostrołukowy otwór wejściowy. W kolejnej fazie budowy zamku w narożniku południowo wschodnim wzniesiono czworoboczną, pięciokondygnacyjną wieżę. Do tej wieży w latach późniejszych dostawiono czterokondygnacyjny budynek mieszkalny. Zespół budynków otoczony został dwoma murami obronnymi przedzielonymi suchą fosą. Wejście do zamku ulokowano najprawdopodobniej w budynku mieszkalnym. Do zamku górnego dostawiono od wschodu otoczone dodatkowym murem podzamcze. Od północnej strony mury obronne wyposażone były w czworoboczną basztę, wieżę bramną oraz przedbramię. Obwód obronny podzamcza był połączony z systemem obronnym miasta.

Inne

Autorem zdjęcia z 2017r, jest Robert W Kapturze, dodał Jerzy M., polskiezabytki.pl

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Magiczne Miejsca4 lata i miesiąc temu
Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo z pobytu na zamku w Będzinie https://www.youtube.com/watch?v=g3mXS5nOMFw
GREGORIUS ...rok i 8 miesięcy temu
Fajnie, ze zechciano odbudowac w latach piecdziesiatych ruine tejze warowni.Wowczas jedynie wieza byla w miare w nienaruszonym stanie ale to i tak cud, ze po wojnie ostalo sie "az tyle" murow zamkowych po tym jak Niemcy spalili sasiadujaca z zamkiem synagoge. W dwoch salach na pietrach zgromadzono stosunkowo sporo eksponatow a i sien zamkowa sluzy jako tlo kolekcji broni siecznej. W malowniczej piwnicy zamkowej miescily sie kolejno liczne knajpki i cafeji, ktore jednak szybko zamykano..nie wiedzic dlaczego...a jesli nie wiadomo dlaczego ...to wiadomo dlaczego. A szkoda lubilem tam cos przekasic. Choc ponoc znowu ktos zaryzykowal nowym pomyslem na uatrakcyjnienie owej piwnicy. Nieopodal zamku mozna zwiedzic odkryte i udostepnione przed paru laty podziemia bedzinskie a po drugiej stronie ulicy zwiedzic rowniez Palac Mieroszewskich.