Skatalogowanych zabytków: 11397
Zarejestruj się
Miniatura Biesowice
M. E. Wojciechowscy
Miniatura BiesowiceMiniatura Biesowice

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Biesowice
Zdjęcie Henryk Schulz

Biesowice

Województwo:pomorskie
Powiat:słupski
Gmina:Kępice
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z poł. XIX w., nr rej.: A-238 z 12.03.1987

Historia

Pałac z poł. XIX w. von Zitzewitzów przebudowany w duchu neogotyku w latach 1922-23
.
Biesowice były kluczowym majątkiem pomorskiego rodu von Zitzewitzów z linii biesowickiej. Historia linii biesowickiej von Zitzewitzów kończy się w 1738 roku, kiedy to Jerzy Kazimierz von Zitzewitz sprzedaje dobra hrabiemu Adamowi Joachimowi von Podawils.
W 1808 (1803?) roku rodową posiadłość odkupił od Podewilsów Franciszek Marcin Zitzewitz z Ciecholubia i w 1842 roku przekazał majątek młodszemu synowi, też Franciszkowi. Następcą Franciszka był jego syn Ernest Wilhelm do 1899 roku.
Ostatnim właścicielem Biesowic (do 1945 roku) był wnuk Ernesta Wilhelma - Ernst.

Opis

Pałac składa się z dwukondygnacyjnego korpusu głównego i dwóch dobudówek (w tym jedno parterowe skrzydło).
Od frontu przylega do pałacu parterowa sień z paradnymi schodami. Pomieszczenia parteru mają charakter reprezentacyjny. Z oryginalnego wyposażenia pozostał drewniany ozdobny żyrandol, boazerie i drewniane sufity, kominek i piec z glazurowanych kafli.

Park

Park podworski z XIX w

Inne

Panteon poświęcony dziewiętnastu żołnierzom pruskim poległym na frontach Rosji, Francji i Rumunii (Siedmiogród - Siebenbürgen). Większość poległych to ludzie z tych okolic, przeważnie prości, np.: młynarz, rybak czy rolnik.
Dawniej na cokole umieszczonym na środku panteonu stał odlany z brązu, owijający bandażem głowę żołnierz. Wewnątrz wyryto napis w języku niemieckim: Den aus Besswitz fur Kaiser und Reich für König und Vaterland für uns alle im Weltkrieg 1914 - 1918 Gefallenen und Gebliebenen gewidmet am 19. 9. 1924. Herr mach uns Frei! (Poświęcone 19.9.1924 tym z Biesowic, którzy za Cesarza i państwo (Rzeszę), króla i ojczyznę i za nas wszystkich w wojnie światowej 1914-1918 polegli i pozostali 19.9.1924. Bóg uczyni nas wolnymi!).

tekst: Mariusz Dolhan 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.