Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się

Gdańsk - Zamek

Województwo:pomorskie
Powiat i gmina:Gdańsk
Rodzaj obiektu:Zamek

Historia

Siedziba gdańskiego komtura nie istnieje już około 550 lat. Jej relikty w dalszym ciągu są słabo rozpoznane a nasza wiedza na temat gdańskiego zamku krzyżackiego pozostaje skąpa. Powstał on na miejscu wcześniejszego grodu książąt pomorskich, zburzonego w 1308 roku. Warownia ta umiejscowiona była w rejonie dzisiejszych ulic Rycerskiej, Grodzkiej i Czopowej. Lokalizacja grodu była wyjątkowa pod względem strategicznym. U ujścia Motławy do Wisły zapewniała kontrolę nad portem oraz osadą zlokalizowaną na zachód od zamku.
Pierwotnie uważano, że zamek został zbudowany w 1340 roku. Prawdopodobnie stało się to jednak w trzy lata później, po unormowaniu sytuacji prawnej władztwa krzyżaków na Pomorzu Gdańskim. Zamek był najprawdopodobniej czteroskrzydłowym, regularnym założeniem. Od strony ulicy Czopowej do wewnętrznego dziedzińca prowadził główny wjazd na zamek flankowany wieżą bramną.
Od zachodu i północy do zamku przylegało przedzamcze otoczone fosą. W roku 1454 zamek został zdobyty przez mieszczan gdańskich i szybko rozebrany. Miało to podwójne znaczenie. Z jednej strony chciano zlikwidować symbol krzyżackiego panowania w Gdańsku, z drugiej zlikwidować punkt strategiczny, który mógłby być jeszcze raz użyty przeciwko mieszczanom. Obecnie po zamku zachował się tylko niewielki fragment muru usytuowany od strony ulicy Wartkiej. Prawdopodobne jest, że baszta Łabędź umieszczona obok Targu Rybnego zastępuje jedną z baszt przedzamcza warowni krzyżackiej.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.