Skatalogowanych zabytków: 11364
Zarejestruj się

Żoruchowo

Województwo:pomorskie
Powiat:słupski
Gmina:Główczyce
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z 1833 r., nr rej.: A-323 z 8.05.1961

Stan obecny

Obecnie własność prywatna - zakaz wstępu.
Wcześniej Państwowy Ośrodek Hodowli Zarodowej.

Historia

Pałac wybudowany w 1833 roku.
Pałac z zabudowaniami położony jest w północnej części wsi, przy czym zabudowania gospodarcze po obu stronach drogi. Między tymi zabudowaniami po północnej stronie drogi prowadzi droga do pałacu, wysadzana drzewami oraz duży owalny w kształcie podjazd.

Żoruchowo początkowo było lennem rodu von Janitz i von Bandemerów.
1717 rok - jako właściciele wymieniani są: Peter Gentzlaff von Janitz, Frid. Asmus von Bandemer i Capt. Frentz Ludwig von Rexin.
1780 rok - rotmistrz Johann Diterich von Janitz dzierżył w swoim ręku cały majątek.
1784 rok - we wsi były trzy folwarki, 5 chłopów, 7 kosetów i 21 dymów.
1793 rok - majątek należy do rodziny von Mitzlaff.
1804 rok - jako właściciel majątku występuje przedstawiciel z rodu von Braunschweig z Kołobrzegu.
1841 rok - panem na Żoruchowie, Podolu Wielkim i Wolini był Philipp von Braunschweig, a od 1855 roku jego najstarszy syn Richard. Po ojcu dobra przejmuje Barnim i po jego śmierci w 1905 roku majątek przechodzi na najstarszego syna - Egona, który jest ostatnim właścicielem wsi i gospodarował tu do 1945 roku.
1.12.1871 - we wsi było 12 budynków mieszkalnych, 21 gospodarstw i żyło tu 110 mieszkańców (4 lata wcześniej było ich 117).
1939 rok - we wsi o powierzchni 1488 ha mieszkało 310 ludzi.

Opis

Pałac położony na osi wschód-zachód, wolnostojący, piętrowy, podpiwniczony. Całość otynkowana - okna podkreślone tynkowymi obramowaniami. Wejście do pałacu przez czterokolumnowy portyk przykryty blaszanym dachem, pierwotnie zwieńczenie portyku inne. Dach czterospadowy, kleszczowo-płatwiowy ze stolcem podwójnym, kryty blachą. Przy ścianach szczytowych przybudówki prowadzące do wnętrza pałacu.
Układ wnętrza - w piwnicy i na I piętrze trójtraktowy ze środkową sienią po osi wzdłużnej budynku, parter - układ dwutraktowy z holem poprzecznym w drugim trakcie mieszczącym klatkę schodową prowadzącą na piętro. którym znajduje się cmentarz wsi.Drzwi prowadzące do pałacu dwuskrzydłowe, przeszklone z ozdobnym nadświetlem i zwieńczeniem.
Na parterze w całości zachowana stolarka drzwiowa z dwuskrzydłowymi drzwiami, trójpłycinowymi, ozdobnym gzymsem i obramowaniami. W niektórych pomieszczeniach zachowane stiuki na sufitach - o motywach roślinnych.
Zachował się jeden kominek i jeden ozdobny piec kaflowy z kominkiem.

Park

Przed dworem, za małym mostkiem znajduje się staw.

tekst: Mariusz Dolhan 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.