Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Witków
2003, zdjęcie Rafał Terkner
Miniatura Witków

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Rafał TerknerNina HerzbergJacek Tracz

Witków

Wódka

Województwo:pomorskie
Powiat:wejherowski
Gmina:Łęczyce
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Obiekt:dwór, nr rej.: 171 z 12.12.1971

Stan obecny

Własność prywatna. Obiekt w remoncie.

Historia

Od 1704 roku Wódka była własnością rodu von Rexin. W 1734 roku generał Michael Ernst von Rexin wybudował na swojej posiadłości jednopiętrowy, średniej wielkości pałac dwór z niskimi bocznymi skrzydłami, przeznaczonymi na pomieszczenia gospodarcze. W XIX wieku dwór został przebudowany. Od 1756 roku Wódka wraz z Gniewinem należała do majoratu, do którego należały jeszcze majątki w: Salinie, Salinku, Gniewinku, Małej Dąbrówce oraz Świchowie. Ostatnim właścicielem owego majoratu był Friedrich Karl Alexander von Rexin. Fredrich zmarł 30 stycznia 1914 roku, tym samym jego ród wygasł.
Ostatnim właścicielem Wódki był Willfried von Krause. Odziedziczył on majątek już w wieku 10 lat po swoim ojcu, kapitanie w stanie spoczynku, Wilhelmie von Krause. Willfried zarządzał włościami od 1943 rok. W 1942 roku poślubił Anitę baronową von der Goltz. Rok później został powołany do Wehrmachtu i jako porucznik oddziału pancernego poległ 16 lipca 1944 roku. Po jego śmierci wymarła męska linia rodu von Krause. Jego żona popełniła samobójstwo 10 stycznia 1954 roku.
Na początku XX wieku w Wódce wybuch groźny pożar, w wyniku którego dwór został poważnie zniszczony. Został odbudowany w 1908 roku. Jednak w czasach PRL został zniszczony.

Źródła:
opis pochodzi z bazy http://dipp.info.pl/index.php/baza-dipp/item/5-powiat-wejherowski/70-dwor-witkow-wodka
Urlich Dorow ?Zapomniana przeszłość. Upadek pomorskich majątków rolnych na przykładzie powiatu lęborskiego
www.wolneforumgdansk.pl

Opis

Budynek dworu założony jest na planie podkowy.

Park

Z tyłu dworu znajduje się rozległy park leśny z XIX w. z okazami wiekowych drzew.

Inne

Zabudowania gospodarcze z XIX w., w których zachowała się oryginalna wieża zegarowa.

Jeszcze do niedawna na mapach tej części Pomorza w miejscu Witkowa figurowała nazwa... Wódka. Niestety dla amatorów fotografowania się na tle tablic z oryginalnymi nazwami miejscowości mamy złą wiadomość. Już w latach 90. ubiegłego wieku nazwa wsi została zmieniona na życzenie mieszkańców i tylko opieszałości kartografów przypisać należy to, że w niektórych wydawnictwach ma ona jeszcze starą formę. Notabene, są jeszcze w Polsce dwie inne Wódki (w woj. łódzkim i opolskim), a także Zimna Wódka (na Opolszczyźnie), ale to już całkiem inna historia...

tekst: Mariusz Dolhan 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Rafał Terkner13 lat i 4 miesiące temu
Kiedy robiłem to zdjęcie wieś nazywała się Wódka, zamierzałem dodać jako nowy obiekt, ale Wódki nie ma na nowych mapach ;)