Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się

Trąbki Wielkie

Województwo:pomorskie
Powiat:gdański
Gmina:Trąbki Wielkie
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z 2 poł. XIX w., nr rej.: A-1152 z 10.12.1996

Stan obecny

Dwór w ruinie.

Historia

Dwór z 1. poł. XIX w.

Na początku wieku XIII pojawiają się pierwsze wzmianki o miejscowości Trąbki Wielkie, choć najprawdopodobniej pod nieco inną nazwą.
W początkach swego istnienia wieś należała do klasztoru benedyktynów z Mogilna. W roku 1305 zostaje sprzedana przez opata Mikołaja cystersom z Lądu. W roku 1331 jako własność krzyżacka otrzymuje przywilej osadniczy. Natomiast po roku 1454, ale już jako własność królewska jest oddawana w zastaw.
Po pierwszej wojnie światowej Trąbki Wielkie wraz z okolicznymi miejscowościami znalazły się w granicach Wolnego Miasta Gdańska.

Park

Park.

Inne

Brama wjazdowa.

Najcenniejszym zabytkiem na terenie gminy jest ceglany kościół parafialny p.w. Wniebowzięcia N.M.P. w Trąbkach Wielkich należący do jednej z najstarszych parafii na Pomorzu i od kilkuset lat będący miejscem szczególnego kultu maryjnego.
Historia kościoła zaczyna się już w 1236 roku, kult maryjny i ruch pielgrzymkowy nasila się od 1720 roku. W 1730 r. wojewodzina pomorska Konstancja Czapska wyjednała w Rzymie specjalne odpusty dla pielgrzymów przybywających do Trąbek Wielkich.

tekst: Mariusz Dolhan 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.