Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Nowęcin
Zdjęcie Viola Czyżewska 2010
Miniatura NowęcinMiniatura NowęcinMiniatura NowęcinMiniatura Nowęcin

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Nina HerzbergJacek TraczJoanna Kwoka

Nowęcin

Województwo:pomorskie
Powiat:lęborski
Gmina:Wicko
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVI, 1909, 1960 w., nr rej.: A-249 z 2.07.1987

Historia

Wieś Nowęcin została założona przez wielkiego mistrza krzyżackiego Winrycha von Kniprode. W 1373 roku nadał ją dzierżawcy Łeby ? Dytrychowi von Wejherowi. W 1497 roku Klaus Wejher (starosta słupski) przeniósł swoją siedzibę z Łeby do Nowęcina. Zbudował tam zamek (w rejestrze widnieje jako pałac). W 1781 roku majątek przejęła rodzina von Somnitz. W 1801 roku nowym właścicielem wsi została rodzina Schroeder, następnie Pawele, Krockow-Mathy, Kramer, Strautz, Reitzke, Blankensee; w okresie międzywojennym rodzina Rompler. Ostatnim właścicielem majątku, jeszcze zanim Nowęcin został w roku 1930 rozparcelowany przez Pomorskie Towarzystwo Ziemskie, był Johan Zoch.
W dokumentach z końca XVIII wieku w Nowęcinie był dwór, nazwany ?wspaniałym domem pańskim\\\\\\\" oraz folwarki. Na przełomie XIX i XX wieku (za czasów Strautzów) rozbudowano folwark. W 1909 roku gruntownie przebudowano średniowieczny zamek-dwór, przekształcając go w pałac. Zostały przebudowane gotyckie skrzydła budynku z kaplicą, dostawiono skrzydło z wieżyczką i dobudówkę z podcieniem. Przekształceniu uległo również wnętrze pałacu, a elewacje zyskały neogotycki wygląd. Do dziś zachowały się ślady średniowiecznych fos oraz wałów, które znajdują się w bezpośrednim otoczeniu budynku.
Po II wojnie światowej pałac przejął PGR. Od lat 80. Funkcjonował w nim ośrodek wypoczynkowo-szkoleniowy. Obecnie pełni funkcje hotelowo-restauracyjną (Zamek Nowęcin).

Źródła:
http://dipp.info.pl/index.php/baza-dipp/item/6-powiat-leborski/72-palac-nowecin
www.wolneforumgdansk.pl
www.historialeby.pl.tl

Opis

Budynek neogotycki, wybudowany na niewielkim wzniesieniu, piętrowy. Skrzydło boczne zakończone przeszkloną weranda wspartą na słupkach. Nad pałacem góruje sześciokondygnacjowa wieża zwieńczona krenelażem.

Park

Wokół rozciąga się park krajobrazowy ze starodrzewiem. W parku znajduje się XIX-wieczna kaplica grobowa.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.