Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się

Krokowa

Województwo:pomorskie
Powiat:pucki
Gmina:Krokowa
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XIV-XIX w., nr rej.: 939 z 18.05.1985
Obiekt:pałac, nr rej.: 417 z 14.10.1971

Stan obecny

Fundacja \'Europejskie Spotkania. Kaszubskie Centrum Kultury \'powstała na mocy porozumienia między władzami Gminy Krokowa, a rodziną von Krockow, obecnie zamieszkałą w Niemczech. W pałacu mieści się restauracja i hotel.
Muzeum w dawnej karczmie posiada zbiory etnograficzne, wystawę pamiątek rodzinnych po dawnej rodzinie właścicieli zamku, a także czasowe wystawy historyczne i artystyczne. Od 1999 r. w budynku mieści się jedyne w Polsce muzeum polsko-niemieckie.
www.zamekkrokowa.pl

Historia

Pałac z 1 poł. XVII w.
Pierwsza wzmianka o Krokowej pochodzi z 1285 roku. Wymieniono wówczas Gneomara Crockau, rycerza księcia Mściwoja II, właściciela licznych wsi, m.in. Krokowej. Na przełomie XIII i XIV w. na wyspie wśród bagien wybudowano gródek z wieżą mieszkalną, który w poł. XV w. przebudowano na niewielki zameczek. Krockowowie, dzięki wiernej służbie królowi polskiemu oraz własnej zaradności, stali się w czasach I Rzeczypospolitej jedną z najznamienitszych rodzin Prus Królewskich. W poł. XVII w. Krockowowie przeszli na protestantyzm. Pod koniec XVIII stulecia rodzina, dotąd pisząca się jako Krokowscy, ostatecznie przyjęła niemiecką formę pisowni nazwiska. O szerokich zainteresowaniach Krockowów i ich kontaktach najlepiej świadczy fakt, iż przez kilka lat w Krokowej mieszkał niemiecki filozof Johann Fichte, a założony w końcu XVIII w. park był jednym z największych w Europie. W XIX w. klucz krokowski dwukrotnie przeszedł w ręce innej, zachodniopomorskiej gałęzi rodu Krockowów (z Pieszcza). Zamek był budowany od XIV w., a obecny kształt i formę pałacu uzyskał w XVIII w. Po 1920 r., mimo zabiegów dyplomatycznych Krockowów, majątek znalazł się w granicach odrodzonej Polski, co m.in. sprawiło odsunięcie rodziny od życia polityczno-społecznego kraju. Mimo to jeden z młodych Krockowów we wrześniu 1939 r. walczył w Wojsku Polskim.
W 1945 r. majątek von Krockowów przejął Skarb Państwa Polskiego, a sami grafowie zostali zmuszeni do wyjazdu do Niemiec. Na bazie majątku powstało Państwowe Gospodarstwo Rolne (Ośrodek Hodowli Ziemniaków), a zamek pełnił funkcje biurowo-mieszkalne. Krokowa stała się także siedzibą lokalnych władz, co zapoczątkowało jej rozwój jako wsi w latach 60/70-tych XX w. Po przemianach w 1989 roku do Krokowej powrócił graf Albrecht von Krockow, który z udziałem gminy powołał Fundację ?Europejskie Spotkania. Kaszubskie Centrum Kultury?. Dzięki środkom uzyskanym z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w latach 1991-1993 przeprowadzono gruntowną restaurację zamku, który stał się siedzibą fundacji.

Opis

Pałac tworzą trzy zasadnicze bryły jedno, lub dwupiętrowe, wybudowane na rzucie litery \"C\", otaczające wewnętrzny dziedziniec. Wszystkie nakryte są dachami łamanymi, bądź dwuspadowymi, mansardowymi, z mieszkaniami lub użytkowymi poddaszami w obu kondygnacjach mansardy. W południowo-wschodnim narożniku budowli znajduje się czterokondygnacyjna wieża.

Park

Park z XVIII/XIX w. Według opisu z 1799 r., park rozpościerał się na południe od zamku i posiadał system kanałów, ogród
kwaterowy (część obsiano trawą, część zbożem, a część roślinnością ogrodową). Na kanałach wybudowano wodospady, a wzniesienie obsiano kwiatami i obsadzono drzewami owocowymi. Były tu także trzy stawy, pomnik Johanna Fichtego, rzeźby ogrodowe i sztuczna jaskinia. Wzdłuż południowego odcinka fosy utworzono Aleję Filozofów. Odnowiony w latach 1990., ma obecnie charakter krajobrazowy. Pałac leży na wyspie otoczonej fosą, na którą prowadzą drewniane mosty. Wśród cennego drzewostanu w wieku 200-250 lat znajdują się liczne pomniki przyrody: trzy platany klonolistne o obw. w pierśnicy 310-410cm, miłorząb dwuklapowy o obw.190cm, oraz dąb szypułkowy o obw. 410cm.

Inne

Murowano - szachulcowa stodoła z 1890 r.
Gorzelnia z 1899 r. (przebudowywana)
Obora z 1899 r. (przebudowana później na młyn zbożowy)
Chlewnia z 1900 r. (ostatnio pełniła rolę magazynu pasz)
Brama z reliktami ogrodzenia z XIX w.
XIX w. kapliczka z ludową rzeźbą ?Ecce Homo?
Muzeum Regionalne, które mieści się w dawnej gospodzie wiejskiej \\\\\\\\\\\\\\\"Pod księciem Mestwinem\\\\\\\\\\\\\\\" z XVIII w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Jerzy Mrozek8 lat i 9 miesięcy temu
Zdjęcie archiwalne pałacu w Krokowej, za zgodą p. Jerzego Dubiela.
http://zamkilubuskie.pl/krokowa-krockow/