Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Nina Herzberg

Kotowo

Województwo:pomorskie
Powiat:słupski
Gmina:Dębnica Kaszubska
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z pocz. XX w., nr rej.: A-242 z 12.03.1987

Historia

Pierwsze informacje o Kotowie pochodzą z 1360 roku. Wówczas właścicielem był Jarosław von Zitzewitz. Wieś stanowiła lenno rodziny von Zitzewitzów do 1945 roku. Ostatnim właścicielami dóbr byli Friedrich oraz jego syn, Friedrich Karl von Zitzewitz, po których pozostał murowany dwór wzniesiony na początku XX wieku. Dwór został wybudowany na podmurówce kamiennej jako murowana budowla dwukondygnacyjna kryta dachówką. Dwór został zbudowany w stylu neobarokowym, podobnie jak założenie parkowe wokół niego.

Źródło:
http://dipp.info.pl/index.php/baza-dipp/item/75-dwor-kotowo

Opis

Budynek neobarokowy. Układ dwutraktowy, w elewacjach bocznych prostokątne dobudówki. Od północy i południa ryzality środkowe, wysunięte poza lico muru.
Bryła - jednokondygnacyjna, podpiwniczona, z użytkowym poddaszem, przekryta wysokim mansardowym dachem. W dachu lukarny doświetlające pomieszczenia poddasza. W elewacji północnej i południowej ryzality środkowe przekryte oddzielnymi dwuspadowymi daszkami. W elewacjach bocznych dobudówki - od zachodu dwukondygnacjowa z wysokim dwuspadowym daszkiem, mieszcząca klatkę schodową na piętro, od wschodu parterowa, górą zwieńczona tarasem.

Park

Park.

Inne

Zabudowania gospodarcze.

tekst: Mariusz Dolhan 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.