Skatalogowanych zabytków: 11320
Zarejestruj się

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Radosław SroczyńskiJacek Tracz

Gdańsk Orunia - Dwór (ul. Nowiny 2)

Województwo:pomorskie
Powiat i gmina:Gdańsk
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, XVI-XVII, XIX w., nr rej.: 1079 z 4.07.1995
Obiekt:dwór, nr rej.: 595 z 20.12.1972

Stan obecny

W latach 50 w parkowym dworku otworzono dom starców. Obecnie znajduje się w nim przedszkole

Historia

Dwór (ul. Nowiny 2) z XVI w., Czirenbergów.

Pierwszym włascicielem i budowniczym dworu był Bartłomiej Schachmann burmistrz Gdańska.W połowie XVII wieku Dwór oruński był własnością Jana Czirenberga ? burmistrza Gdańska i burgrabi królewskiego, a przez to miejscem spotkań elity tamtej epoki.Dwór i park został zniszczony podczas działań wojennych przez oddziały jazdy konnej w latach trzydziestych XVIII w.
Po kapitulacji gdańszczan park odnowiono, wzniesiono także około połowy XVIII w. nowy pałac. Dobra były wówczas własnością rodziny Groddeck- patrycjuszy i burmistrzów miasta Gdańska.W początkach XIX wieku rezydencja przechodziła z rąk do rąk. W 1813 roku ucierpiała wskutek działań wojennych. Tym razem przez wojska rosyjskie i napoleońskie. Zdewastowane pozostałości pięknego parku zakupił Fryderyk August Hoene, który odtworzył stary pałac i dawne założenie parkowe.
Świadectwem próby odtworzenia dawnego układu jest aleja czterdziestu lip z zachodniej części parku. Ale park rekonstruowany w I połowie XIX w. miał już nowy charakter ? romantyczny. W pobliżu dworu powstały owalne rabaty kwiatowe, dalej trawniki, klomby, liczne miejsca widokowe z ławkami i stołami.
Urządzono tu sad owocowy, ogród warzywny i szkółkę drzewek. Posiadłość odziedziczyła po śmierci ojca Emilia Hoene, która w testamencie 1918 roku przekazała całość dóbr miastu. Od tamtej pory Gdańszczanie korzystali z uroków parku, a po II wojnie światowej teren przeszedł na własność Skarbu Państwa.
W końcu lat 70-tych XX w. zmodernizowano park, uregulowano układ cieków i zbiorników wodnych, nasadzono nowe rośliny, dodano małą architekturę, oświetlenie i wyasfaltowano trasy spacerowe.

Park

Park, obecnie Park Oruński.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.