Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Cecenowo
Zdjęcie Napoleon 2010
Miniatura CecenowoMiniatura CecenowoMiniatura CecenowoMiniatura CecenowoMiniatura CecenowoMiniatura CecenowoMiniatura CecenowoMiniatura CecenowoMiniatura CecenowoMiniatura CecenowoMiniatura CecenowoMiniatura CecenowoMiniatura Cecenowo

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Cecenowo
Zdjęcie Joanna Kwoka

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Kamil BrolikGrzegorz ChowickiJoanna Kwoka

Cecenowo

Województwo:pomorskie
Powiat:słupski
Gmina:Główczyce
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, XVIII, 2 poł. XIX w., nr rej.: A-319 z 2.02.1961

Historia

Dwór zbudowany na pocz. XIX w. na miejscu drewnianego. Rozbudowany w latach 1864-1889 o piętrowe skrzydło dla Eveliny von Zitzewitz. - Na pocz. XIII w. wieś należała do klasztoru Norbertanek z Żukowa. W poł. XVI w. przeszła w ręce rodu von Massow, który w 1777 roku sprzedał majątek Maurycemu Henrykowi von Wejherowi. Kolejnym właścicielem była rodzina Zitzewitzów, która posiadała majątek przez 150 lat, aż do 1945 roku. Ostatnim właścicielem był Zygfryd Otto Marcin.

Opis

Budowla składa się z dwóch części. Niższa - parterowy budynek przekryty dachem mansardowym, połączony jest z nowym skrzydłem za pomocą wieży i parterowego łącznika. Piętrowe skrzydło przekryte jest naczółkowym dachem. Nad głównym wejściem herb rodzinny przedstawiający dwugłowego orła. Wewnątrz zachowały się oryginalne piece i boazerie.

Park

Zaniedbany park z pięknym okazem tulipanowca o obwodzie 3,40 m.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.