Skatalogowanych zabytków: 11235
Zarejestruj się
Miniatura Szczyty - Nowodwory
2013, zdjęcie jacek jack1234jack
Miniatura Szczyty - Nowodwory

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.7368, 23.3557

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

jacek jack1234jack

Szczyty - Nowodwory

Województwo:podlaskie
Powiat:bielski
Gmina:Orla
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Obiekt:dwór, nr rej.: 394 z 30.03.1977

Stan obecny

Dwór zamieszkały przez pana Tymoszyckiego spadkobiercę właścicieli. W planach remont.

Historia

Pierwszy raz nazwa Szczyty (późniejsze Dzięciołowo i Nowodwory) pojawia się w poł. XVI w., jako własność Jana Irzykowicza, syna Jadwigi Szczytówny. Potem majątek przeszedł w ręce Lewickich. W 1737 roku majątek kupił Jan Branicki, który nadał je pułkownikowi Andrzejowi Węgierskiemu. W 1796 roku syn Andrzeja, Jan Walentyn przekazał dobra szczytowskie Antoniemu Wiewiórskiemu, który wyodrębnił z majątku Szczyty - Nowodwory. To on wybudował w 1 poł. XIX w. istniejący do dziś drewniany dwór.. Dwór ocalał z pożogi pierwszej wojny światowej. W dwudziestoleciu międzywojennym ze Szczytami związane były trzy rodziny, spadkobiercy Wiewiórskich: Tymoszyccy, Antychowicze i Łyzłowi. Mieszkańcy dworu zostali wywiezieni podczas drugiej wojny światowej do ZSRR. Kilkoro spadkobierców powróciło z zesłania do dworu. Ich potomkowie zajmują go do dziś.

Opis

Drewniany dwór z 1 poł. XIX w. Parterowy dwór z użytkowym poddaszem zbudowano na planie prostokąta, fasadę wyróżnia trójosiowy ganek mieszczący główne wejście. Powyżej ganku widoczna jest facjatka. Dwór nakryty jest czterospadowym dachem. Ganek zdobi niewielki, wycięty w drewnie gzyms, w postaci wzoru przeplatających się półokręgów. Elewacje główna i ogrodowa są symetryczne, posiadają po jedenaście osi. Okna posiadają prostokątne, profilowane opaski i okiennice.

Park

Widoczne są pozostałości niewielkiego parku.


tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Inne

Spichlerz.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

lukasz niczyporuk8 lat i 7 miesięcy temu
Piekny duzy dwór polożony nad rzeka orlanka ,oraz pozostalosci po stawach.
lukasz niczyporuk8 lat i 2 miesiące temu
Czy ktos zna historie dworu polozonego po drugiej stronie szosy prowadzacej z bielska do hajnowki?Ponoc zostal spalony w czasie wojny?