Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Niećkowo
Zdjęcie Waldemar Sosnowski 2010

Niećkowo

Województwo:podlaskie
Powiat:grajewski
Gmina:Szczuczyn
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski
Obiekt:dwór, nr rej.: 77 z 6.05.1980
Park:nr rej.: 49 z 23.11.1978

Historia

Dwór został wybudowany z I ćwierci XIX wieku dla rodziny Łuniewskich, został gruntowanie przebudowany w 1912 roku przez Gromadzkich. Wieś wzmiankowana już w XV wieku wielokrotnie do momentu fundacji dworu zmieniała właścicieli.

Opis

Dwór drewniany konstrukcji sumikowo- łątkowej, otynkowany posadowiony na podmurówce. Wzniesiony na planie prostokąta, parterowy, podpiwniczony, z mieszkalnym poddaszem przekrytym dachem naczółkowym o połaciach pokrytych dachówką. Elewacja frontowa 9 osiowa z 3 osiowym, czterokolumnowym portykiem, wieńczonym szczytem o falistym obrysie z otworem okullusowym. Portyk dodano w trakcie przebudowy w 1912 roku. W tym samym roku dodano na elewacji ogrodowej taras, a do bocznej elewacji dostawiono, niższą od korpusu głównego, parterową przybudówkę boniowaną na narożach. Układ pomieszczeń dwu i dwu i pół traktowy z sienią na osi. Całość skomponowana w duchu klasycyzmu.

Park

Pozostałości po parku z poł. XIX w., z okazami starodrzewu.

Inne

Na terenie posiadłości znajduje się spichlerz z III ćwierci XIX wieku. Dwu i pół kondygnacyjny, murowany z kamienia łamanego, o ramowym podziale elewacji zaznaczonym w tynku. Całość zwieńczona dachem dwuspadowym krytym blachą falistą.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.