Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Ciernie
2016, zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura Ciernie Miniatura Ciernie Miniatura Ciernie

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Bogdan Adler

Ciernie

Zirlau

Województwo:dolnośląskie
Powiat:świdnicki (dolnośląski)
Gmina:Świebodzice
Rodzaj obiektu:Pałac

Stan obecny

Niektórzy mieszkańcy szumnie nazywają pozostałości pałacyku ruinami Goethego ze względu na to, że Johann Wolfgang von Goethe mieszkał w domu na folwarku obok ruin, w dniach 2-8.08.1790 r. na zaproszenie hr. von Hochberga.
Obiekt nie figuruje w Rejestrze Zabytków choć stanowi zabytek sztuki budowlanej - jest częścią zespołu pałacowego, w skład którego wchodzą jeszcze: zabudowania gospodarcze: budynek mieszkalno-gosp. z XVIII w. i gospodarczy z XVIII w., most przez Pełcznicę z XIX w. - obiekty umieszczone w Wykazie Zabytków Ruchomych

Historia

Pałac został wzniesiony na przełomie XVII i XVIII wieku (prawdopodobnie ok. 1755r.) przez Hochbergów z Książa . Prawdopodobnie na pomysł budowy wpadł właściciel Książa - Henryk Ludwik Karol Hochberg. Budowany na planie prostokąta w miejscu wcześniejszego pałacyku zniszczonego przez pożar , w którym miały przebywać teściowe i matki książąt. Nie jest znana dokładna data rozpoczęcia budowy obiektu, lecz historycy przyjmują, że podpisanie kontraktu budowlanego z mistrzem murarskim Matheusem ze Świdnicy oraz położenie kamienia węgielnego zapoczątkowały jego budowę. W 1758 roku budowa traci na znaczeniu. Wiadomo tylko, że budowa została wstrzymana, by już nigdy ponownie nie ruszyć..

Opis

Budowla późnobarokowa.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.