Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Żukowice
zdjęcie Grzegorz Gąsior 2006
Miniatura ŻukowiceMiniatura ŻukowiceMiniatura ŻukowiceMiniatura ŻukowiceMiniatura ŻukowiceMiniatura ŻukowiceMiniatura Żukowice

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Żukowice

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Maciej AdamekTymoteusz SłowikowskiSławomir MilejskiJoanna Kwoka

Żukowice

Herrndorf

Województwo:dolnośląskie
Powiat:głogowski
Gmina:Żukowice
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Obiekt:pałac, nr rej.: 183/333/L z 15.03.1961

Stan obecny

Na terenie przypałacowym znajduje się przytulisko. Do wnętrz pięknego pałacu niestety nie można wejsć. W budynku w chwili obecnej się nic nie dzieje.

Historia

Źródła historyczne mówią, że w drugiej połowie XV w. istniała w Żukowicach Dolnych siedziba mieszkalna rodu von Berge. Nie wiadomo dokładnie jak wyglądała i z czego była zbudowana. Możliwe, że była to wieża mieszkalna lub jakiś niewielki dwór. W 1587 r. zbudowano w Żukowicach Górnych dwór w typie późnorenesansowym. Mieściła się tam główna siedziba seniorów rodu, aż do około połowy XVII w., kiedy rozbudowano rezydencję dolną. Budowa trwała do 1719 r. (o czym świadczy napis na portalu). 22 XII 1740, podczas marszu na Śląsk, król pruski Fryderyk II założył w pałacu kwaterę. Później zwołano tam zjazd propruskiej szlachty śląskiej. Pałac został zniszczony w 1760 r. w czasie wojny siedmioletniej . W 1763 r. został odbudowany przez członka rodu von Berge, którego inicjały ?SKVB? umieszczono frontonie budynku.

Centralna późnorenesansowa bryła budowli została wzniesiona (prawdopodobnie na bazie jakiegoś wcześniejszego założenia) w drugiej połowie XVII w. Z okresu przebudowy na początku XVIII w. pochodzi klatka schodowa, dwa alkierze, wystrój elewacji i dekoracja stiukowa kilku pomieszczeń na piętrze. Natomiast rokokowe elementy szczytów oraz wystrój pomieszczeń północnych(między innymi dwa kominki) powstały podczas restauracji pałacu po wojnie siedmioletniej.

Opis

Budynek barokowy. Dwukondygnacjowy, podpiwniczony, z mansardowym dachem. Elewacja bogato zdobiona, we wnętrzach także dekoracje stiukowe na sufitach i ścianach. Kominek rokokowy, budynek ogrzewany piecami kaflowymi.

Park

Park z XVIII w.

Inne

Brama folwarczna, czworak. Zabudowania gospodarcze. Murowane ogrodzenie.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

jakub szuk7 lat i 9 miesięcy temu
zal patrzeć jak ten palac niszczeje w samotności
moglby się znaleźć jakiś milioner i otworzyć hotel w tym palacu
gra warta swieczkibo okolica jest spokojna można wspaniale wypocząć, jest gdzie na rowerze pojezdzic a w samej wsi jest uroczy stary kosciol w którym co niedziele odbywają się msze swiete .
Pamietam wies gdy stala jeszcze na swoim miejscu . prezna i bogata . Szkoda ze spotkal ja smutny los . Chociaz w pobliżu jest Huta Miedz Glogow , to teren jest naprawdę wspanialy . wiosna przychodzi szybko a jesien jest dluga i piekna . Jak ktoś szuka miejsca na zalozenie domu to polecam . w gminie można pytac się o tereny zasiedlenia