Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się

Wojcieszów Górny - Pałac (ul. Bolesława Chrobrego 48)

Stoeckel (Bergmanów)

Województwo:dolnośląskie
Powiat:złotoryjski
Gmina:Wojcieszów
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVII-XIX/XX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 651/J z 7.08.1980
Park:nr rej.: 628/J z 4.04.1980

Stan obecny

Na początku XXI wieku pod zastaw pałacu wzięto wielomilionowy kredyt nie interesując się obiektem. Następnie po przejęciu przez komornika obiekt zakupiła firma Inwest-Met Stal (o adresie nie istniejącym) traktując obiekt jako wirtualną maszynkę do wyłudzania podatku VAT. Obecnie (maj 2016 r.) rezydencja wyrokiem Sądu z Legnicy została odebrana poprzedniemu właścicielowi, który obiekt doprowadził do stanu obecnego i przejęta została przez komornika sądowego. Znaczna część budynku nie jest aktualnie zabezpieczona przed warunkami atmosferycznymi i szybko niszczeje.

Historia

Dobra w Wojcieszowie Górnym w XVI w. należały do rodzin von Stümpel, von Elbel i von Redern. Prawdopodobnie przedstawiciele tej ostatniej rodziny zbudowali dwór, wzmiankowany jeszcze w osiemnastym stuleciu. W 1596 r. właścicielem części Wojcieszowa Górnego był Christoph von Seidlitz. W 1617 r. Georg von Zedlitz z Komarna odkupił od Jacoba von Reibnitz dział zwany Stimpel. W 1777 r. dobra w Wojcieszowie Górnym przeszły w ręce rodziny von Bothmer. Kolejnymi właścicielami tej części wioski byli: baronowa Charlotte Henriette Helene von Troschke (1792 r.), baron Carl Anton Ferdinand von Troschke (1797 r.), rotmistrz Kober, hrabia Emanuel Leutrum von Ertinger (około 1820 r.), hrabia Viktor Leutrum von Ertinger (1851 r.), Pan Wilczek (1853 r.), wielki książę Nicolaus Peter von Oldenburg (1862 r.). W 1885 r. Heinrich Korn nabył trzy folwarki w Wojcieszowie Górnym i połączył je w jeden majątek. Posiadłość jako wiano w 1891 r. otrzymał mąż jego córki Luise von Korn, Richard Friedrich Wilhelm Ludwig von Bergmann. W tym samym roku według projektu Wilhelma Rheniusa przebudował on i powiększył rezydencję. Po śmierci Richarda von Bergmanna w 1906 r. właścicielką dóbr została wdowa po nim Luise z domu von Korn. W 1930 r. pałac w Wojcieszowie został uszkodzony w wyniku pożaru. Zniszczenia zostały szybko naprawione przez Richarda Sylviusa von Bergmanna, wymienionego w księdze adresowej z 1930 r. jako właściciel majątku liczącego 503 ha. W rękach rodziny von Bergmann posiadłość pozostała do 1945 roku. Po drugiej wojnie światowej właściciele budynku często się zmieniali. Pałac należał między innymi do łódzkiego oddziału Polskiej Akademii Nauk, następnie do: Kombinatu PGR Ptaszkowa (1970-1976), Dolnośląskiego Przedsiębiorstwa Hodowli i Obrotu Zwierzętami Hodowlanymi we Wrocławiu (1976-1978), Dzierżoniowskiego Kombinatu Hodowli Zwierząt Zarodowych (1978-1987), Stadniny Koni w Dzierżoniowie (po 1987 r.). Do 2016 r. rezydencja była własnością prywatną, teren wokół ogrodzono, zabytek można było zobaczyć tylko z pewnej odległości. Obecnie budynek nie jest zabezpieczony przed wejściem, jednak przebywanie w niektórych jego częściach grozi zawaleniem.

Opis

Pałac murowany z kamienia i cegły, otynkowany, wzniesiony na planie nieregularnego czworoboku, częściowo dwu- częściowo trzykondygnacyjny, nakryty dachami dwuspadowymi z facjatami. Fasada (elewacja północna) jedenastoosiowa, z trzyosiowym ryzalitem mieszczącym główne wejście, poprzedzonym tarasem ze schodami. Główne wejście ozdabia portal z kartuszami herbowymi rodzin von Korn i von Eichborn. W narożniku południowo-zachodnim zbudowano wysoką wieżę, prawdziwą dominantę pałacu. Elewacje rezydencji zachowały część detali architektonicznych: wydatne gzymsy przepaskowe między kondygnacjami, boniowanie naroży budynku, prostokątne obramowania otworów okiennych.

Park

Park.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Karol Barsolis Turysta Kulturowy 7 lat i 9 miesięcy temu
znam tan pałac widac go z drogi z J Gory do Zlotoryi .

swego czasu mnie interesowal ,mam nawet kilkanascie zdjec z tego obiektu .

Karol Barsolis Turysta Kulturowy

www.turystakulturowy.pl
Zbigniew Janc7 lat i 5 miesięcy temu
W maju 2016 r., wyrokiem Sądu z Legnicy pałac został odebrany pseudo- właścicielom jakim była firma Inwest Met Stal z Legnicy (jak się okazało o adresie nie istniejącym), którzy to Pałac traktowali jak dojną krowę do oszukańczego wyrywania od państwa VAT-u. Wystawiając mega faktury. To właśnie ta firma dokonała największego spustoszenia i wypatroszenia pałacu, skuwając prawie wszystkie wewnętrzne tynki, uszkadzając stolarkę, całą hydraulikę, elektrykę. Najgorsze jest to, że odpowiedzialny za nadzór Wojewódzki Konserwator Zabytków z Legnicy przyglądał się biernie przez długie lata nie czyniąc nic aby obiekt został zabezpieczony przed warunkami atmosferycznymi. Efektem tej bierności jest postępująca erozja części murów - woda i mróz dokonują dzieła zniszczenia. W zeszłym tygodniu złożyłem zawiadomienie do prokuratury na Konserwatora za niewywiązanie się z podstawowych jego obowiązków ujętych w art 49 i 50 ustawy o ochronie zabytków. A komornik sądowy ze Złotoryi też nie spieszy się w swych działaniach.
Bogdan Adler7 lat i 5 miesięcy temu
Nie jest to jeden , wyjątkowy obiekt zabytkowy służący do robienia \"przekrętów\" . Dobrze - że w końcu ten \"przekręt\" przerwano .. A Skarb Państwa się cieszy - bo ponownie za grosze sprzeda ten obiekt wątpliwemu \"właścicielowi\" .. A chyba nie o to chodzi ..
Karol Barsolis Turysta Kulturowy 4 lata i 6 miesięcy temu
ciekaw jestem czy ten zespól palacowy zostal wyremontowany -bylem tam 4 lata temu