Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Wojcieszów Górny - Pałac (ul. Targowa 4)
2016, zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura Wojcieszów Górny - Pałac (ul. Targowa 4)Miniatura Wojcieszów Górny - Pałac (ul. Targowa 4)Miniatura Wojcieszów Górny - Pałac (ul. Targowa 4)Miniatura Wojcieszów Górny - Pałac (ul. Targowa 4)Miniatura Wojcieszów Górny - Pałac (ul. Targowa 4)Miniatura Wojcieszów Górny - Pałac (ul. Targowa 4)Miniatura Wojcieszów Górny - Pałac (ul. Targowa 4)Miniatura Wojcieszów Górny - Pałac (ul. Targowa 4)Miniatura Wojcieszów Górny - Pałac (ul. Targowa 4)Miniatura Wojcieszów Górny - Pałac (ul. Targowa 4)Miniatura Wojcieszów Górny - Pałac (ul. Targowa 4)Miniatura Wojcieszów Górny - Pałac (ul. Targowa 4)Miniatura Wojcieszów Górny - Pałac (ul. Targowa 4)Miniatura Wojcieszów Górny - Pałac (ul. Targowa 4)Miniatura Wojcieszów Górny - Pałac (ul. Targowa 4)

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Bogdan AdlerGREGORIUS ...Joanna Kwoka

Wojcieszów Górny - Pałac (ul. Targowa 4)

Ober Kauffung

Województwo:dolnośląskie
Powiat:złotoryjski
Gmina:Wojcieszów
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVIII/XIX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 1104/J z 21.04.1992
Park:nr rej.: 627/J z 2.04.1980

Stan obecny

Po drugiej wojnie światowej budynek pełnił funkcję mieszkalne i administracyjne. W 1977 r. urządzono w nim funkcjonujący do dziś Dom Dziecka. Ze względu na pełnioną funkcję pałac można zobaczyć z zewnątrz. .

Historia

Barokowy pałac wzniesiony w XVIII w dla rodziny von Kottwitz. Po małżeństwie z panną von Kottwitz majątek w Wojcieszowie Środkowym otrzymał w wianie pruski feldmarszałek August Neidhardt von Gneisenau. Dobra należały do niego w latach 1803-1816 i prawdopodobnie w tym czasie wzniesiono przy rezydencji dwie baszty i łączący je mur, uważane przez niektóre osoby za średniowieczne fortyfikacje. Pałac przebudowano w XIX w i kilkukrotnie remontowano w dwudziestym stuleciu. Dobra Heiland w Wojcieszowie Środkowym od 1839 roku należały do rodziny Hossmann. W 1886 r. właścicielem majątku o powierzchni 193 ha był Emil Hossmann, prawdopodobnie należał do niego również pałac rodziny von Kottwitz. Emil Hossmann po raz ostatni został wymieniony w księdze adresowej z 1905 r. W 1912 r. posiadłość Heiland należał już do Oswalda Belknera. W 1919 r. właścicielem majątku liczącego 118 ha został Julius Reissner (wzmiankowany w Adressbuchach z 1921 i 1930 r.) W 1937 r. dobra posiadała Carla Reissner z domu von Kaltenborn.

Opis

Budynek murowany, potynkowany, dwukondygnacyjny, nakryty czterospadowym dachem łamanym. Fasada dziewięcioosiowa, z centralnym trzyosiowym ryzalitem, zwieńczonym półkolistym szczytem. Główne wejście umieszczone w ganku poprzedzającym ryzalit. Nad gankiem znajduje się balkon. Fasada zachowała liczne detale architektoniczne: boniowane przyziemie, wydatny gzyms przepaskowy między kondygnacjami, opaski wokół okien, pozostałe elewacje w znacznym stopniu uproszczone

Park

Do pałacu przylega park krajobrazowy o powierzchni 2,67 ha. , również zabytkowy ze względu na piękny i rzadko występujący drzewostan.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

GREGORIUS ...2 miesiące temu
Wloczac sie po palacach Wojcieszowa postanpowilismy odwiedzilismy rowniez palac na ulicy Targowej 4, choc wzmianka w opisie o niedostepnosci obiektu z racji mieszczacej sie w nim placowki nieco mnie zasmucila….Ale nie bylbym soba gdybym nie zapytal…Zaiste sam dyrektor osrodka byl zaskoczony, ze ktos zainteresowal sie jego obiektem pod katem zabytku. Pan dyrektor okazal sie jednak bardzo milym i sympatycznym czlowiekiem, ktory zechcial oprowadzic nas po palacu zdradzajac nam wiele ciekawostek na temat historii budynku jak i samych niesamowitych czesto historii przebywajacych w nim dzieci…rzecz jasna zupelnie ogolnie i anonimowo. Sam palac z racji przebudowy wnetrz na potrzeby Domu Dziecka utracil sporo elementow wystroju architektonicznego, tym niemniej jednak ostalo sie kilka pomieszczen zachowanych jeszcze w jego pierwotnym charakterze , co tez uwiecznilem. Panu dyrektorowi w tym miejscu raz jeszcze dziekuje za udostepnienie i mozliwosc zwiedzenia tak humanitarnego chwytajacego za serce przybytku i zycze pomyslnosci w dalszym piastowaniu stanowiska :)…