Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się

Wojanów

Schildau

Województwo:dolnośląskie
Powiat:jeleniogórski
Gmina:Mysłakowice
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy i folwarczny, XVII-XIX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 240 z 28.07.1950
Park:nr rej.: 241 z 24.08.1950

Stan obecny

Hotel i SPA.

Historia

Pierwsza wzmianka o majątku w Wojanowie pojawiła się w 1281 r. Wtedy to dobra należały do Eberharda von Schildau. Do 1727 roku Wojanów należał do rodu von Zedlitz, z przerwą na początku XVI w., kiedy to właścicielem był Anton I Schaff-Gotsch. W 1607 r. Nikolas von Zedlitz und Nimmersatt wznosi renesansowy dwór. Kilkanaście lat później, w czasie wojny trzydziestoletniej, wojska szwedzkie palą siedzibę rodu. Odbudowana zostaje w 1667 r. przez Christopha von Zedlitz, wtedy to rezydencji nadano nowy, barokowy wystrój.

Dobra rycerskie w Wojanowie często zmieniały właścicieli: patrycjusze jeleniogórscy i nowa arystokracja pruska. W 1831 r. posiadłość zakupił Karl Albrech Ike, radca sądowy Królestwa Pruskiego. Na jego zlecenie pałac gruntownie przebudowano, w stylu neogotyckim. W wyniku tej przebudowy pałac z warownego dworu stał się rezydencję dworską. Zyskał nowe piętro, a alkierzowe narożne wieże zakończone belwederami nadały mu charakterystyczny wygląd. Nowe dekoracje nawiązywały do angielskiego gotyku, a wcześniejsze ornamenty inspirowane były manieryzmem niderlandzkim.

W 1839 r. majątek zakupił dla swej córki Luizy Niderlandzkiej król pruski Fryderyk Wilhelm III. Wtedy to obiekt zyskuje przepiękny park krajobrazowy zaprojektowany przez Petera Josepha Lenne. W 1889 roku majątek dziedziczy córka pary książęcej? Maria zu Wied. Do 1945 r. pałac jeszcze kilkakrotnie zmieniał właścicieli. Podczas II wojny światowej w pałacu mieszkali jeńcy wojenni, którzy pracowali w pobliskiej fabryce papieru w Dąbrowicy.

Po wojnie budynek został splądrowany, a później wykorzystywano go jako budynek administracyjny powstałego PGR-u oraz mieszkania dla robotników rolnych. Nieremontowany, zaniedbany popadł w ruinę. W 1995 r. został zakupiony przez włoską firmę, która poddała pałac pracom zabezpieczającym. W 2002, kiedy pożar dokonał dzieła zniszczenia obiekt został wystawiony na sprzedaż.

Od 2004 roku właścicielem jest Spółka z o.o. ?Pałac Wojanów?.
Założenie zostało gruntownie odrestaurowane w latach 2005 -2007.

Opis

Budynek w stylu angielskiego neogotyku, trójkondygnacjowy, podpiwniczony na planie prostokąta z czterema cylindrycznymi wieżami w narożach i dwoma oranżeriami dostawionymi do bocznych elewacji. Nakryty wysokim dachem czterospadowym a wieże hełmami. W elewacji frontowej klatka schodowa na szczycie której był taras widokowy. W wieży północno-wschodniej odkryto malowidła neogotyckie z XIX w. Do bocznych ścian pałacu dostawione są pawilony, będące dawniej oranżeriami.

Park

Park krajobrazowy zaprojektowany przez dyrektora berlińskich ogrodów królewskich Josepha Petera Lenne.

Inne

Budynki folwarczne z 2 i 3 ćw. XIX w., nr rej.: 592/A/05/1-5 z 10.10.2005
Autorem zdjęcia z 2017r jest kolega Andrzej, dodał Jerzy M. polskiezabytki.pl

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Karol Barsolis Turysta Kulturowy 7 lat i 3 miesiące temu
piekny zespól palacowo-folwarczny pod Jelenia Góra , Bylem tam ze 20 razy .spalem tam kilka razy , Tym zespolem jestem zauroczony od lat. polecam wszystkim na wypoczynek nad Bobrem . karol Barsolis Turysta Kulturowy
GREGORIUS ...3 lata i 7 miesięcy temu
Dobrze , ze po pozarze tak wspaniale go odbudowano...i jak widac palac zarabia na siebie i dobrze prosperuje :)...