Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Jakubowice
Zdjęcie Napoleon 2009
Miniatura JakubowiceMiniatura JakubowiceMiniatura JakubowiceMiniatura JakubowiceMiniatura JakubowiceMiniatura JakubowiceMiniatura JakubowiceMiniatura Jakubowice

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Jakubowice
Zdjęcie GREGORIUS ...

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jerzy MrozekGREGORIUS ...

Jakubowice

Jakobsdorf

Województwo:opolskie
Powiat:kędzierzyńsko-kozielski
Gmina:Pawłowiczki
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z XIX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 2039/78 z 20.09.1978
Park:nr rej.: 101/84 z 1.02.1984

Stan obecny

Prywatny ośrodek opieki. Ze względu na charakter, nie ma możliwości zwiedzania obiektu (solidna zamykana brama i wysoki mur).
http://www.palac-jakubowice.pl/jak-pol.html
Dzięki uprzejmości pani pielęgniarki i pani doktor ,zostaliśmy wraz z żoną wpuszczeni na teren pałacu ,park i pałac wspaniały.

Historia

W źródłach pierwszy raz spotykamy wioskę Jakubowice w 1406r. pod nazwą Jacobsdorf. Pałac pochodzi z XVIII w., choć fundamenty i piwnice datowane są na koniec XVI w. Od 1817r. Jakubowice były we władzy rodziny von Szczutowsky. Chorągiewka na wieży północnej wskazuje iż w 1879r. pałac został przebudowany. Z tego samego okresu pochodzi pałacowy ogród i budynki gospodarcze folwarku. Ostatnią właścicielką Jakubowic była Maria von Szczutowsky. Po II wojnie światowej majątek został przekazany PGR z Grudni Wielkiej, znajdowały się w nim mieszkania pracowników rolnych. Pałac popadał w ruinę, aż w 1981r. został gruntownie odremontowany i przekazany na hotel, który jednak nie odniósł sukcesu i szybko został zamknięty. Po kilkunastu latach bez opieki budynek został zaadaptowany przez Dom Opieki i w 2003 r. ponownie wyremontowany, uwzględniając przystosowanie pomieszczeń dla osób starszych i niepełnosprawnych.

Opis

Późno klasycystyczny pałac z 1 poł.XIX. Budynek zbudowany został na planie zbliżonym do prostokąta, jest dwukondygnacyjny, posiada mieszkalne poddasze i dwie wieże, z czego jedną trzykondygnacyjną. Z większej wieży wyodrębnia się parterowy, pięciokątny ryzalit. Pałac jest całkowicie podpiwniczony. Nad piwnicą zachował się ceglany strop łukowy. Dach o konstrukcji drewnianej obecnie jest kryty blachą, czterospadowy. Fasada budynku ozdobiona jest rozbudowanymi, ozdobnymi gzymsami i psudoboniowaniem w partii parteru. Pomiędzy kondygnacjami widzimy gzyms międzykondygnacyjny, który składa się z dwóch linii gzymsu rozdzielonych rzeźbionym fryzem z powtarzającym się, owalnym motywem. Gzyms wieńczący jest zbudowany z wielokrotnie powtarzających się rozrzeźbień. Okna piętra posiadają ozdobne obramowania składające się z pilasterków z motywem akantu zwieńczonych dwoma gzymsami nadokiennymi, półkoliście wygiętym ? tuż nad oknem, a prostym powyżej. Do drzwi wejściowych, poprzez duży taras, prowadzą reprezentacyjne, szerokie schody z ozdobnymi balustradami. Do wejścia prowadzi ozdobny, dwukondygnacyny portal, stworzony przez otworzenie ryzalitu. Powyżej archiwolty, w partiach gzymsu wieńczącego, znajduje się kartusz herbowy z rozbudowanymi labrami. Gzyms jest w tym miejscu wygięty łukowato do góry.

Park

Park krajobrazowy ze starodrzewiem i ogrodem różanym.

Inne

Na terenie należącym do pałacu znajdują się dawne folwarczne zabudowania gospodarcze.


tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.