Skatalogowanych zabytków: 11290
Zarejestruj się
Miniatura Boboluszki

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Boboluszki
Zdjęcie Jerzy Mrozek

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jerzy Mrozek

Boboluszki

Województwo:opolskie
Powiat:głubczycki
Gmina:Branice
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z XIX w., nr rej.: 1831/66 z 21.10.1966
Park:nr rej.: 133/86 z 6.03.1986

Stan obecny

Po 1945 roku posiadłość przejęło państwo polskie. W latach sześćdziesiątych otoczony parkiem dwór został rozebrany a w jego miejscu wzniesiono budynek Domu Pomocy Społecznej. Na przełomie XX i XXI wieku do ruiny doprowadzono pofolwarczne zabudowania gospodarcze, w tym bardzo ciekawy spichlerz. Obecnie park i budynek wzniesiony w miejscu dworu w dalszym ciągu wykorzystywany jest przez Dom Pomocy Społecznej. Teren wokół ogrodzono, dawną posiadłość można zobaczyć z pewnej odległości, zza ogrodzenia.

Historia

Dwór z XIX w. został wzniesiony około połowy XIX wieku przez Hansa Schmidta seniora. Zapewne w rezydencji na świat przyszedł jego syn Hans junior, urodzony w Boboluszkach w 1860 roku.

Opis

Stosunkowo skromna siedziba była budynkiem murowanym, potynkowanym, założonym na planie prostokąta. Budynek posiadał dwie kondygnacje. Nakrywał go dach czterospadowy. Dłuższe elewacje były sześcioosiowe. Główne wejście umieszczono w centralnym ganku, podkreślonym przez sygnaturkę na kalenicy dachu. Dwór ozdabiał wydatny gzyms między kondygnacjami, obramienia okienne i nadokienniki.

Park

Park.

Inne

Zdjęcie archiwalne pochodzi ze strony, www.dolny-slask.org.pl , opisy, ze strony palaceslaska.pl dodał Jerzy M. polskiezabytki.pl

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.