Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Sulisław
Miniatura SulisławMiniatura SulisławMiniatura SulisławMiniatura SulisławMiniatura SulisławMiniatura SulisławMiniatura SulisławMiniatura SulisławMiniatura SulisławMiniatura SulisławMiniatura SulisławMiniatura SulisławMiniatura SulisławMiniatura SulisławMiniatura SulisławMiniatura SulisławMiniatura SulisławMiniatura SulisławMiniatura SulisławMiniatura SulisławMiniatura SulisławMiniatura SulisławMiniatura SulisławMiniatura SulisławMiniatura SulisławMiniatura SulisławMiniatura SulisławMiniatura SulisławMiniatura SulisławMiniatura SulisławMiniatura SulisławMiniatura SulisławMiniatura SulisławMiniatura SulisławMiniatura SulisławMiniatura SulisławMiniatura SulisławMiniatura SulisławMiniatura SulisławMiniatura SulisławMiniatura SulisławMiniatura SulisławMiniatura SulisławMiniatura SulisławMiniatura SulisławMiniatura SulisławMiniatura SulisławMiniatura SulisławMiniatura Sulisław

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Sulisław
Zdjęcie Jerzy Mrozek

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Radosław SroczyńskiTomek MalikJerzy MrozekGREGORIUS ...

Sulisław

Województwo:opolskie
Powiat:brzeski (opolskie)
Gmina:Grodków
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z 2 poł. XIX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: A-2025 z 2.05.1977
Park:nr rej.: A-76/83 z 1.08.1983

Stan obecny

Własność prywatna, pałac jest po remoncie, dolna część jest restauracją, góra pałacu i budynki obok pałacu, to hotel. Dostęp do pałacu z każdej strony, do wnętrza też, oczywiście w godzinach pracy obiektu.

Historia

Wieś Sulisław pojawia się z zachowanych dokumentach 1814 roku, gdy staje się nagrodą za walki z wojskami napoleońskimi dla feldmarszałkaGrafa Zork von Wartenberg , podarowaną przez cesarza Wilhelma I . We wsi istniał wtedy dwór. Istniejący do dziś pałac wybudował hrabia Hans Karl von Schaffgotsch z Kopic, który nabył majątek w 1888 r. Budynek powstał w duchu neorenesansu angielskiego, na planie nieregularnego czworoboku z wieżą w południowo-wschodnim narożniku. W 1919 r. majątek stał się własnością rodu Francken - Sierstorpff. W ich posiadaniu Sulisław pozostał do 1945r. Po drugiej wojnie światowej majątek upaństwowiono, co w konsekwencji doprowadziło pałac do ruiny. W 1978 r. zdewastowany zabytek przejęło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i przeprowadziło generalny remont, po którym w budynku otwarto sanatorium milicyjne. Po 1989 r. pałac w nie do końca jasnych okolicznościach stał się własnością prywatną. W 2005 r. zabytek został wystawiony na sprzedaż za 750 tysięcy euro, ostatecznie kupiec znalazł się dwa lata później. Nowy właściciel rozpoczął remont i przebudowę pałacu, w którym ma powstać hotel. Zakres prac remontowych we wnętrzach pałacu pozostaje nieznany, do niedawna znajdowały się wewnątrz (w części pomieszczeń) sufity zdobione fasetami i sztukaterią, boazeria, XIX wieczna stolarka drzwiowa oraz ozdobne piece i kominki (jeden z nich - zdobiony płytkami z Delft).

Opis

Neorenesansowy pałac z 2 poł. XIX w. Budynek jest murowany, wzniesiono go na planie prostokąta. Podłużna bryła wyróżnia się licznymi ryzalitami i dwoma wieżami, narożną okrągłą i czworoboczną. Do pałacu dodano parterową, nowoczesną dobudówkę o dużych oknach. Budynek jest podpiwniczony, dwukondygnacyjny i nakryty wysokimi, dwuspadowymi dachami. Fasada wyróżnia się trzema ryzalitami i asymetrycznie umieszczonym głównym wejściem. W narożniku północno-wschodnim wznosi się wyższa, czworoboczna wieża. Na elewacji wschodniej w miejscu drewnianej werandy postawiono betonowy parterowy pawilon. Zachowały się na elewacjach ozdobne, neorenesansowe szczyty, opaski okienne i gzymsy, w tym wieńczący, w postaci krenelażu.

Park

Park krajobrazowy o powierzchni 3,9 ha.


tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

GREGORIUS ...5 miesięcy temu
Wracajac z Dolnego Slaska zahaczylismy o Palac Sulislaw, w ktorym akurat odbywalo sie wesele i wlasnie w danej chwili wszyscy goscie zebrali sie w parku za palacem na dlugiej i kwiecistej przemowie Wedding Mastera...Coz nie bylo nawet kogo zapytac o mozliwosc zrobienia sesji, a jak widac piekne i w danej chwili puste palacowe pomieszczenia kusily wprost by je uwiecznic :)...