Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Żyrowa
Zdjęcie Miecia Postołowska 2010
Miniatura ŻyrowaMiniatura ŻyrowaMiniatura ŻyrowaMiniatura ŻyrowaMiniatura ŻyrowaMiniatura ŻyrowaMiniatura ŻyrowaMiniatura ŻyrowaMiniatura ŻyrowaMiniatura ŻyrowaMiniatura ŻyrowaMiniatura ŻyrowaMiniatura ŻyrowaMiniatura ŻyrowaMiniatura ŻyrowaMiniatura ŻyrowaMiniatura ŻyrowaMiniatura ŻyrowaMiniatura Żyrowa

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Żyrowa
Zdjęcie Jerzy Mrozek

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jerzy MrozekArleta MajcherekJarosław Bochyński

Żyrowa

Województwo:opolskie
Powiat:krapkowicki
Gmina:Zdzieszowice
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVII-XIX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 404/58 z 15.06.1958 (wypis z księgi rejestru)
Park:nr rej.: 117/85 z 14.02.1985

Stan obecny

W rękach prywatnych.

Historia

Pierwsza wzmianka o Żyrowej pojawia się w 1302 roku, gdy należała do dóbr klasztoru w Jemielnicy. Wieś od 1447 r. była siedzibą rodziny von Zyrowski.Majątek w 1631 został kupiony przez hrabiego Melchiora von Gaschina, który zbudował w latach 1631-44 istniejący do dziś pałac, zapewne na miejscu starszej siedziby. Rodzina Gaschinów ufundowała na pobliskiej górze św.Anny wszystkie budowle sakralne, wpisując się tym samym na stałe w historię Śląska. W 1899 pałac przeszedł w ręce rodziny von Francken Sierstorff jako wiano Mary Knowlton,córki amerykańskiego milionera. Wówczas odtworzono dużą część wyposażenia. Następnie w latach 1904-1911 odremontowano siedzibę. Po II wojnie światowej pałac mieścił sanatorium dla dzieci.Ostatni remont miał miejsce w latach 1959-1960. Obecnie budynek należy do spółki "Jaga" i jest zajęty przez komornika.

Opis

Barokowy pałac z 2 poł. XVII w. Budynek na planie zbliżonym do kwadratu, czteroskrzydłowy, z wewnętrznym dziedzińcem reprezentacyjnym i znajdującym się przy północnym skrzydle dziedzicem gospodarczym. Pałac posiada trzy kondygnacje naziemne i podpiwniczenie, każde skrzydło kryte jest wysokim, mansardowym dachem czterospadowym. Skrzydło północne jest podwyższone o jedną kondygnację względem reszty budynku. Fasadę wyznacza wieża bramna na osi elewacji i dwie czterokondygnacyjne, ośmioboczne wieże narożne. Wieże nakryte są barokowymi, wysokimi hełmami. Do pałacu przylega od strony południowo-zachodniej kościół.Elewacje zdobione są pilasterkami wspierającymi arkady, gzymsami międzykondygnacyjnymi i profilowanymi opaskami okiennymi. W kilku miejscach widoczne są kartusze herbowe.

Wnętrza pałacu zachowały się w dość dobrym stanie, w większości pomieszczeń istnieją nadal sztukaterie, płaskorzeźby i kominki. Zachowała się także kuta krata, kręcona, drewniana klatka schodowa i oryginalne drzwi bogato zdobione dekoracją snycerską.

Park

Zachował się park krajobrazowy o pow. 11Ha z pomnikowymi okazami i zachowanym starodrzewiem.


tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Inne

Folwark, nr rej.: 837/64 z 6.05.1964
Na pobliskiej Górze św. Anny Melhior F. von Gaschin wybudował drewniany klasztor.

Archiwalne zdjęcie dodane dzięki Fotopolska.eu

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.