Skatalogowanych zabytków: 11236
Zarejestruj się

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Strzelce Opolskie
Zdjęcie Jerzy Mrozek

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 50.5096, 18.3

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Radosław SroczyńskiJerzy MrozekTomek MalikGREGORIUS ...

Strzelce Opolskie

Województwo:opolskie
Powiat:strzelecki
Gmina:Strzelce Opolskie
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Zespół:zamkowy, XIV-1562 -XIX w.
Obiekt:zamek (ruina), nr rej.: 973/65 z 28.01.1965

Historia

Zamek książęcy wybudowany został na południe od miasta bezpośrednio przy jego murach obronnych. Obecnie w tym miejscu przebiegają ulice Parkowa i Zamkowa. Obecnie w tym miejscu znajdują się ruiny nowożytnego pałacu wzniesionego z miejscowego wapienia z niewielką domieszką cegły. Na południe od ruin rozpościera się park miejski z ciekiem wodnym, możliwe, że starą fosą zamkową. Wstępne badania zabytku zostały przeprowadzone w roku 1979 pod kierunkiem J. Romanowa.

Zamek został wybudowany na początku XIV wieku z inicjatywy Bolesława I opolskiego (zm. 1313) lub jego syna Bolesława II. Warownia mogła powstać w obrębie starszego, średniowiecznego grodu. Pierwsza wzmianki o budowli pochodzą z lat 1324-1356. Po wydzieleniu księstwa strzeleckiego istniejącego przez niemal cały wiek XIV, zamek funkcjonował jako siedziba samodzielnego władcy ? księcia Alberta strzeleckiego (1366-1375). Nie wiadomo czy obwarowania zamkowe sprzężone były z umocnieniami miejskimi. Warownia przebudowywana była w XV wieku. Po śmierci ostatniego księcia opolskiego ? Jana Dobrego (zm. 1532) warownia przeszła w posiadanie państwa. W późniejszym czasie zamek został nadany Jerzemu Hohenzollern-Ansbach. W latach późniejszych zamkiem władały najzamożniejsze rody śląskie, które przyczyniły się do przekształcenia tej średniowiecznej warowni w reprezentacyjną rezydencję. Byli nimi: Redernowie, Collonowie, Promnitzowie).

Założenie posadowione było na nieregularnym planie, posiadało kilka dziedzińców i miało wieżę, której ostateczny kształt nadano dopiero w XIX wieku. Wg J. Romanowa pierwotny zamek miał postać wieży mieszkalnej zbudowanej z wapienia, posadowionej na planie czworobocznym o wymiarach 13,9 X 16,1 m. Obecnie pozostałości tej budowli znajdują się w murach budynku bramnego.

Opis

Zamek ma być rewitalizowany, świadczy o tym zamieszczony plakat.

Inne

Brama zamkowa, nr rej.: 973/65 z 28.01.1965

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.