Skatalogowanych zabytków: 11320
Zarejestruj się

Strzelce Opolskie

Zamek Książąt Piastowskich w Strzelcach Opolskich

Województwo:opolskie
Powiat:strzelecki
Gmina:Strzelce Opolskie
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Zespół:zamkowy, XIV-1562 -XIX w.
Obiekt:zamek (ruina), nr rej.: 973/65 z 28.01.1965

Historia

Zamek książęcy wybudowany został na południe od miasta bezpośrednio przy jego murach obronnych. Obecnie w tym miejscu przebiegają ulice Parkowa i Zamkowa. Obecnie w tym miejscu znajdują się ruiny nowożytnego pałacu wzniesionego z miejscowego wapienia z niewielką domieszką cegły. Na południe od ruin rozpościera się park miejski z ciekiem wodnym, możliwe, że starą fosą zamkową. Wstępne badania zabytku zostały przeprowadzone w roku 1979 pod kierunkiem J. Romanowa.

Zamek został wybudowany na początku XIV wieku z inicjatywy Bolesława I opolskiego (zm. 1313) lub jego syna Bolesława II. Warownia mogła powstać w obrębie starszego, średniowiecznego grodu. Pierwsza wzmianki o budowli pochodzą z lat 1324-1356. Po wydzieleniu księstwa strzeleckiego istniejącego przez niemal cały wiek XIV, zamek funkcjonował jako siedziba samodzielnego władcy ? księcia Alberta strzeleckiego (1366-1375). Nie wiadomo czy obwarowania zamkowe sprzężone były z umocnieniami miejskimi. Warownia przebudowywana była w XV wieku. Po śmierci ostatniego księcia opolskiego ? Jana Dobrego (zm. 1532) warownia przeszła w posiadanie państwa. W późniejszym czasie zamek został nadany Jerzemu Hohenzollern-Ansbach. W latach późniejszych zamkiem władały najzamożniejsze rody śląskie, które przyczyniły się do przekształcenia tej średniowiecznej warowni w reprezentacyjną rezydencję. Byli nimi: Redernowie, Collonowie, Promnitzowie).

Założenie posadowione było na nieregularnym planie, posiadało kilka dziedzińców i miało wieżę, której ostateczny kształt nadano dopiero w XIX wieku. Wg J. Romanowa pierwotny zamek miał postać wieży mieszkalnej zbudowanej z wapienia, posadowionej na planie czworobocznym o wymiarach 13,9 X 16,1 m. Obecnie pozostałości tej budowli znajdują się w murach budynku bramnego.

Opis

Zamek znajduje się obecnie w rękach prywatnych. Wielokrotnie planowano odbudowę zamku. Miał w nim powstać czterogwiazdkowy hotel z salami konferencyjnymi. Początkowo prace wstrzymywał wojewódzki konserwator zabytków, który nie wyrażał zgody na planowany wygląd zamku po odbudowie. Potem problemem okazało się wytyczenie dróg przeciwpożarowych. Ostatecznie prace zastopowała konieczność umieszczenia pod ziemią tysiąca ośmiometrowych żelbetowych pali dla wzmocnienia fundamentów, co okazało się być zbyt kosztowne. W 2018 udało się jednak przeprowadzić renowację zamkowej wieży.

Inne

Brama zamkowa, nr rej.: 973/65 z 28.01.1965

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Karol Barsolis Turysta Kulturowy rok i 8 miesięcy temu
Ciekawy ten ... Zamek Książąt Piastowskich w Strzelcach Opolskich