Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Radosław Sroczyński

Stare Olesno

Województwo:opolskie
Powiat:oleski
Gmina:Olesno
Rodzaj obiektu:Pałac

Stan obecny

Własność prywatna, brak możliwości zwiedzania.

Historia

Wieś Stare Olesno przez wieki należała m.in. do rodzin von Koschutzki, von Frenkenberg i von Paczynski. W XIX w. majątek należał do rodziny von Maltitz. W 1897 r. Stare Olesno kupił baron Mortimer von Lieres und Wilkau. W 1904 r. wybudował pałac, który istnieje do dziś. Po drugiej wojnie światowej dobra zostały znacjonalizowane. W dawnym folwarku utworzono Państwowy Zakład Hodowli Roślin. Obecnie pałac i otaczający go park krajobrazowy są własnością prywatną, zabytek nie jest użytkowany, jednak został zabezpieczony i znajduje się w dobrym stanie technicznym.

Opis

Eklektyczny pałac z 1904 r. Budowla została wzniesiona na planie zbliżonym do czworoboku, posiada rozbudowaną bryłę złożoną z kilku ryzalitów i wykuszy. Budynek jest zbudowany z kamienia i cegły, otynkowany. Posiada podpiwniczenie i dwie kondygnacje naziemne nakryte wysokim dachem wielospadowym. Elewacje są zdobione prostymi obramowaniami otworów okiennych.

Park

Duży park krajobrazowy zachował się wokół pałacu.


tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Agnieszka Baronrok i 7 miesięcy temu
Myślę że ten obiekt ma swoich właścicieli tylko teraz trzeba dotrzeć do odpowiedniej dokumentacji potwierdzającej własność ????. I to samo Leśniczówka w Starym Oleśnie która też do nich należy wraz z lasami i wieloma innymi rzeczami oraz Herb.
Wanda Musialikrok i 7 miesięcy temu
W latach 60.XX w. na parterze mieściły się biura Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, w piwnicach przechowywano sadzeniaki odmian ziemniaków nad którymi pracowano. Na 1 i 2 piętrze były mieszkania 3 mieszkania pracownicze. W folwark prowadził PGR z oborą krów mlecznych, opasami i cielętnikiem. Zwierzęta tam wyhodowane zdobywały wyrożnienia i nagrody na wojewódzkich wystawach zwierząt hodowlanych. Okresowo znajdowała się tam stacją ogierów (chyba) ze stadniny w Koźlu.