Skatalogowanych zabytków: 11236
Zarejestruj się
Miniatura Smardy Dolne
Dla Portalu PolskieZabytki Luczilla Tyjamy 2015
Miniatura Smardy DolneMiniatura Smardy DolneMiniatura Smardy DolneMiniatura Smardy Dolne

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 50.9936, 18.1531

Smardy Dolne

Schmardt

Województwo:opolskie
Powiat:kluczborski
Gmina:Kluczbork
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z 2 poł. XIX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 2033/77 z 17.11.1977
Park:nr rej.: 90/83 z 30.12.1983

Stan obecny

Własność prywatna. Pałac jest obecnie wystawiony na sprzedaż, nie ma możliwości zwiedzania.

Historia

Po raz pierwszy wieś była wzmiankowana w 1383r. Majątek i wieś były podzielone na części i miały wielu właścicieli, m.in. dwa odgałęzienia rodu von Frankenberg. Założenie pałacowe powstało w 2 poł XIX w., prawdopodobnie na podstawie projektu Carla Langhansa. Przy budowie prawdopodobnie wykorzystano fundamenty starszego dworu. Po drugiej wojnie światowej budynek należał do miejscowego PGR, urządzono tam mieszkania. Z biegiem lat stan techniczny budynku szybko się pogarszał. W latach 90tych zabytek przeszedł w ręce prywatne. Obecnie pałac jest wystawiony na sprzedaż, przeszedł częściowy remont. Zabytek, park i zabudowania gospodarcze są ogrodzone.

Opis

Neoklasycystyczny pałac z 2 poł. XIX w. Budynek wzniesiony został na planie prostokąta. Dwukondygnacyjna, podpiwniczona budowla jest nakryta dachem dwuspadowym. Pałac murowany jest z cegły, składa się z wyższej części środkowej i dwóch niższych skrzydeł po bokach. Fasada zaakcentowana jest ułożonym na osi ryzalitem, z korynckim portykiem kolumnowym, wspierającym loggię na piętrze, nakrytym tympanonem. Elewacje zachowały ślady dawnych podziałów i zdobień: narożniki budynku posiadają boniowania, widoczne są gzymsy międzykodygnacyjne i wieńczący. Okna na piętrze zachowały trójkątne nadokienniki. Układ wnętrz jest dwutraktowy, z sienią na osi. Dekoracje wnętrz nie zachowały się.

Park

Wokół pałacu rozciąga się park krajobrazowy o pow. ponad 5 ha. W drzewostanie parku dominują drzewa liściaste, dość licznie występuje również sosna wejmutka.

Inne

W pobliżu pałacu znajdują się dawne budynki gospodarcze, obecnie opuszczone.


tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.