Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Skoroszyce
Zdjęcie Napoleon 2009

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jerzy Mrozek

Skoroszyce

Województwo:opolskie
Powiat:nyski
Gmina:Skoroszyce
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Dawną rezydencję zaadaptowano na biura, mieszkania oraz sklep. Obecnie budynek tylko częściowo jest użytkowany i jego stan techniczny się pogarsza. Pałac bez problemu można zobaczyć z zewnątrz.

Historia

Dwór z pocz. XX w.
Pałac w Skoroszycach najprawdopodobniej został zbudowany w XIX w., być może tuż po 1810 r. Budynek wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany, z zatarciem cech stylowych. Spośród często zmieniających się w XIX w. właścicieli dóbr rycerskich w Skoroszycach warto odnotować rodziny: Franco, Heller, von Lipinsky, Gröhling, Szmula (od 1856 r.). W 1937 r. majątek należał do Pani Eriki Szmula z domu Braune. Po drugiej wojnie światowej posiadłość została upaństwowiona. Dawną rezydencję zaadaptowano na biura, mieszkania oraz sklep.

Opis

Budynek murowany z cegły, potynkowany, wzniesiony na rzucie prostokąta, powiększony o przybudówki w elewacji tylnej, dwukondygnacjowy, korpus nakryty dachem naczółkowym. Fasada siedmioosiowa, z centralnym pozornym trzyosiowym ryzalitem, zamkniętym spłaszczonym trójkątnym przyczółkiem. Główne wejście poprzedzone gankiem podtrzymującym niewielki balkon na wysokości drugiej kondygnacji. W elewacji ogrodowej trzy trójkątne szczyty. Elewacje przekształcone, za wyjątkiem wydatnego gzymsu wieńczącego pozbawione detali architektonicznych. Dawną rezydencję otacza park krajobrazowy, z niewielkim gazonem przed frontem budynku.

Park

Pałac otacza park krajobrazowy, z niewielkim gazonem przed frontem budynku.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.