Skatalogowanych zabytków: 11266
Zarejestruj się
Miniatura Siestrzechowice
Zdjęcie Napoleon 2009
Miniatura SiestrzechowiceMiniatura SiestrzechowiceMiniatura SiestrzechowiceMiniatura SiestrzechowiceMiniatura SiestrzechowiceMiniatura SiestrzechowiceMiniatura SiestrzechowiceMiniatura SiestrzechowiceMiniatura SiestrzechowiceMiniatura Siestrzechowice

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Siestrzechowice
Zdjęcie Jerzy Mrozek

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 50.434, 17.2753

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jerzy MrozekDariusz K

Siestrzechowice

Województwo:opolskie
Powiat:nyski
Gmina:Nysa
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, k. XVI, XIX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 177/55 z 5.10.1955 (wypis z księgi rejestru)
Park:nr rej.: 86/83 z 1.10.1983

Stan obecny

Coś ruszyło, widać nowe rynny i spływy z rynien, przy wejściu tablica remontowa .
Pałac jest w rankach prywatnych - Ośrodek turystyczno-historyczny w Siestrzechowicach "Herbowy Szlak"

Historia

Pałac zbudowany w latach 1593-1594 dla Andrzeja von Jerina, na planie dużego prostokąta z wewnętrznym dziedzińcem z krużgankami. Główne wejście znajdowało się od strony północnej i ozdobione było gryfami - herb Jerinów. Również w sieni znajdowały się freski przedstawiające gryfy. Pałac należał do potomków Andrzeja von Jerina i ich rodzin do 1730 roku, kiedy to Siestrzechowice wraz z sąsiednimi miejscowościami nabył Jan Krzysztof von Strachwitz, a następnie właścicielem został jego krewny, biskup wrocławski Franciszek Ludwik von Strachwitz, który przekazał pałac wraz z majątkiem na rzecz szpitala biskupiego w Nysie.

Opis

Budynek w ciągu wieków ulegał częstym przebudowom. W początkach XX w. w trakcie remontu kaplicy pałacowej odkryto na sklepieniach i ścianach liczne freski z herbami urzędników księstwa nyskiego. Na jedenastu polach sklepienia odnaleziono 65 herbów, a na ścianie południowej - 14, wszystkie z nazwiskami i pełnionym urzędem. Freski powstały w okresie budowy pałacu, zaczęto je malować pomiędzy 1594 a 1596 rokiem. Wśród herbów znajdują się herby prawie wszystkich wybitnych rodów szlacheckich zarówno z Dolnego jak i z Górnego Śląska.
Przed wiekami były tu aż cztery studnie: dwie w środku pałacu i dwie na zewnątrz. Woda z Siestrzechowic z niem.Grunau, miała właściwości zdrowotne, podobno była tu butelkowana i sprzedawana. Zbadanie wody z pałacowej studni, potwierdziło przypuszczenia, że jest to wysokiej klasy woda mineralizowana.
Pojono nią bydło, hodowane w spółdzielczych oborach. Ale, że była, jak powiadają mieszkańcy wsi, "zażelaziona, śmierdząca" i szkoda było krów, przestano korzystać ze studni. Odtąd źródło znalazło sobie inne ujście: nieustannie wybija w piwnicy jednego z pałacowych skrzydeł. Przez okno w piwnicy widać, że całe pomieszczenie jest zalane przejrzyście czystą wodą. Czy źródło wody z Siestrzechowic stanie się kolejną atrakcją Opolszczyzny, dowiemy się tego za parę lat, jeśli , nowemu właścicielowi pałacu, uda się znaleźć i odtworzyć zasypane studnie i doprowadzić zabytek do stanu sprzed wieków.

Park

Pałac otacza niewielki park, założony na dawnych fortyfikacjach.

Inne

Film z drona https://youtu.be/FHnuwEi75rE

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Artur Niedzielski6 lat i 7 miesięcy temu
A czy wiadomo kto jest obecnym właścicielem, i czy są prowadzone prace restauracyjne, i jaki charakter będzie miał budynek po remocie?

Artur Niedzielski
Jerzy Mrozek6 lat i 7 miesięcy temu
Więcej na temat tego pałacu w tym linku :
http://kudyba.pl/web.n4?go=80
Bogdan Adler6 lat i 7 miesięcy temu
Wygląda na to .. że pewne prace restauracyjne toczą się ... w lokalnej restauracji .. Remontu na razie nie będzie - ale odpisy od podatku za wydatki na remont - owszem ...