Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Rozmierka
2015, zdjęcie Jerzy Mrozek
Miniatura RozmierkaMiniatura RozmierkaMiniatura RozmierkaMiniatura Rozmierka

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jerzy Mrozek

Rozmierka

Województwo:opolskie
Powiat:strzelecki
Gmina:Strzelce Opolskie
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Obiekt:dwór, nr rej.: 1046/65 z 2.06.1965

Stan obecny

Dwór odnowiony , upiększony .

Historia

Dwór z przełomu XVIII i XIX w.
Wieś o wczesnośredniowiecznym rodowodzie ,wzmiankowana w 1413r.Początkowo wchodziła w skład dóbr książt niemodlińskich ,potem Pawła Nawoja .Od 1575 r.przeszła w ręce Petera Strzeli von Oborowiec .Kolejni własciciele w 1650 r.Jan Koszucki baron z Kochcic i Lublińca ,Anna Borzińska de Papatzka ,a następnie od r. 1685, graf Gustaw Colona -Felc i jego spadkobiercy .Pod koniec XVIII majątek był własnością rodziny von Tenczin ,a od roku 1832 był już w rękach hrabiego Hiacynta von Strachwitza. Dobra ziemskie w Rozmierce obejmowały 300 ha ,uprwiano tam ziemniaki i podstawowe zboża .W 1937 r.majątkiem zarządzał inspektor Staroszik. Zabudowa gospodarcza powstawała stopniowo na przestrzeni XIX wieku ,składają się na nią: gorzelnia, browar ,spichlerz.

Opis

Budynek parterowy. Sufity z fasetami, w sieni sklepienia kolebkowe. Dach mansardowy z naczółkami. Drzwi klasycystyczne z dekoracją rozetową i antabami.
Wiejski dworek zbudowany około 1800 roku, w stylu klasycystycznym, jest to parterowy budynek nakryty wysokim dachem mansardowym z naczółkami .Elewacją frontową zwrócony jest na północ ,a elewacją tylną, na niewielki ogród. Budynek murowany,otynkowany, ściany bez wyraźnych ozdób ,najbardziej uwydatniono elewację frontową ,posiada ona drewniany portyk kolumnowy, podtrzymujący trójkątny szczyt .Podkreśla on dworski charakter budynku.

Inne

Spichlerz. browar ,gorzelnia .
Zdjęcie archiwalne, opis i historia, zaczerpnięte z książki ,\"Zapomniane Zabytki\". Elżbiety Molak i Ireneusza Racławickiego.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.