Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Wierzbice
2016, zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura WierzbiceMiniatura WierzbiceMiniatura WierzbiceMiniatura WierzbiceMiniatura WierzbiceMiniatura WierzbiceMiniatura Wierzbice

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Wierzbice
Zdjęcie Bogdan Adler

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Bogdan AdlerJoanna Kwoka

Wierzbice

Wirrwitz, Konradserbe

Województwo:dolnośląskie
Powiat:wrocławski
Gmina:Kobierzyce
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVII-XIX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 1819 z 22.08.1966
Park:nr rej.: 368/W z 24.07.1976

Stan obecny

Dom Opieki Społecznej.

Historia

Pałac (ul. Lipowa 44) zbudowany ok. 1730 roku przypuszczalnie wg projektu Christopha Hacknera dla Hildebranda Rudolpha von Hundta, z wykorzystaniem wcześniejszego dworu renesansowego z przełomu XVI i XVII w. Na przełomie XVIII i XIX w. pałac ponownie przebudowano z dodaniem belwederu. W XIX w. pałac poddano renowacji, w 2. poł. XIX w. zlikwidowano fosę. - W 1. poł. XIX w. należał do hrabiego Schweinitz und Krain. Ostatnim właścicielem pałacu do 1945 roku był baron von Wietersheim. Obecnie mieści się tu Dom Opieki Społecznej.

Opis

Budynek barokowy. Korpus główny dwukondygnacjowy, dwa niższe skrzydła. Korpus wzniesiony na planie prostokąta z dwoma ryzalitami, które wydłużają się w skrzydła budynku. Budynek jest murowany, o dwutraktowym układzie wnętrz. Wschodnie skrzydło ma cechy renesansowe, nakryte jest dachem mansardowym. Zachowały się w nim renesansowe sklepienia oraz kraty okienne. Zachodnie skrzydło nie ma cech stylowych, nakryte jest dachem dwuspadowym. Korpus główny nakrywa dach czterospadowy. Elewacje korpusu głównego mają boniowany cokół. Dzielą je jońskie pilastry w wielkim porządku. Elewacja od strony południowej ma charakter niejednorodny w wyniku kolejnych przebudów. Elewację północną zdobią dwa barokowe kartusze z herbami rodziny von Hundt, znajdujące się na osi przy nieużywanym wejściu. - Obecnie pałac utrzymywany jest w dobrym stanie.

Park

Park.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.