Skatalogowanych zabytków: 11266
Zarejestruj się
Miniatura Pisarzowice
Zdjęcie Jerzy Mrozek
Miniatura PisarzowiceMiniatura PisarzowiceMiniatura PisarzowiceMiniatura PisarzowiceMiniatura PisarzowiceMiniatura PisarzowiceMiniatura PisarzowiceMiniatura PisarzowiceMiniatura PisarzowiceMiniatura PisarzowiceMiniatura PisarzowiceMiniatura PisarzowiceMiniatura PisarzowiceMiniatura Pisarzowice

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 50.4162, 17.8554

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał JakobielskiJerzy Mrozek

Pisarzowice

Województwo:opolskie
Powiat:krapkowicki
Gmina:Strzeleczki
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Obiekt:pałac, nr rej.: 843/64 z 7.05.1964

Stan obecny

Stan obecny , zamieszkany ,dostęp tylko z zewnątrz ,brak ogrodzenia ,tabliczki ,teren prywatny, trafiłem chyba na właściciela ,nie obyło się bez wymiany zdań .

Historia

Pałac zbudowano po 1646 roku ,dla rodziny i krewnych, przez hrabiego Johana Georga III von Oppersdorff , z tego okresu zachowała się część parterowa .W XVIII wieku, Franz Joachim Wenzel przebudował pałac w stylu późnego baroku ,dodano ryzality zaokrąglono naroża ,dodało to budynkowi płynne faliste linie, ściany upiększono kapitelami. Przebudowano sień przejazdową i piętro , na osi symetrii umieszczono salę balową.Pisarzowice były w posiadaniu rodu Oppenrsdorfów do II wojny światowej Na początku XX wieku wyremontowano pałac, powiększono okna w sali balowej ,zmodernizowano wnętrze .Po 1945 pałac stał się własnością PGR ,mieszkali w nim pracownicy gospodarstwa rolnego.
Po za wsią, ok 3 kilometry na północny wschód, zbudowano młyn zbożowy, spichlerz i piekarnię, systemu amerykańskiego, dzięki właścicielowi, Hrabiemu Edwardowi Georgowi Marii von Oppersdofowi, który wprowadzał innowacje. Będąc w Ameryce podpatrzył pracę takiego młyna, przeniósł to na swój Pisarzowicki majątek, stąd nazwa kompleksu, młyn spichlerz, nazwany Amerykanem. Kompleks został opuszczony w 1977 roku, po wyjeździe ostatniego spadkobiercy powojennego właściciela, Piusa Janochy, do Niemiec, dzisiaj popadają w ruinę.

Opis

Budynek późnobarokowy, murowany z cegły i otynkowany, piętrowy, częściowo podpiwniczony. Ciekawe są kapitele na ścianach zewnętrznych , dodałem zdjecie jednego z nich.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.