Skatalogowanych zabytków: 11246
Zarejestruj się
Miniatura Węgry
2016, zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura WęgryMiniatura Węgry

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 50.9275, 17.0376

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Bogdan Adler

Węgry

Wangern

Województwo:dolnośląskie
Powiat:wrocławski
Gmina:Żórawina
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Obiekt:dwór, nr rej.: 1817 z 22.08.1966

Stan obecny

Szkoła podstawowa.

Historia

Pierwszy, znany nam, barokowy dwór w Węgrach powstał w początku XVIII w. Przebudowano go ok 1850 r, nadając wtedy cechy neogotyckie. Następny remont dwór przeszedł w 1922r. Po nacjonalizacji w 1945 r. we dworze umieszczono szkołę podstawową.

Z zachowanych przekazów wiemy, że pomieszczenia prywatne gospodarzy, w tym sypialnie, były na pierwszym piętrze. Służba zajmowała piętro drugie. Kuchnia mieściła się w piwnicy. Założenie dworskie uzupełniały w XX w. powozownia i garaż, mieściły się w parterowym budynku nieopodal dworu. Obecnie to własność prywatna. Gazon, który obsadzono kasztanowcami, powstał w XX w.- miał oddzielać wizualnie dwór od folwarku. Wtedy też uzupełniono w parku nasadzenia - prace zbiegły się zapewne z ostatnią przebudową pałacu. Wnętrza pałacowe zostały dostosowane do potrzeb edukacyjnych, przez co zatraciły swoją stylowość.

Opis

Neogotycki dwór z poł. XIX w. powstały na bazie barokowego dworu z XVIII w. Budynek zbudowany na planie prostokąta, półokrągły ryzalit na fasadzie znaczy główne wejście. Dwór jest murowany z cegły na kamiennej podmurówce, posiada trzy kondygnacje nakryte dachem czterospadowym. Uwagę zwraca cylindryczna wieża, chowająca klatkę schodową, mieszcząca się z lewej strony fasady. Elewacje zdobione są lizenami i stiukową dekoracją tworzącą zarys gotyckich, ostrołukowych okien. Elewacj ogrodowa wzbogacona jest tarasem, z którego podwójne schody prowadzą do ogrodu. Wnętrza zachowały się w dobrym stanie, widoczne są profilowane podziały sklepień na pierwszym piętrze. Drzwi wejściowe obramowuje stylizowany portal z tympanonem zdobionym motywami florystycznymi i flankowany kolumnami bogato rzeźbionymi i zwieńczonymi latarniami.

Park

Park krajobrazowy rozciąga się od strony północnej dworu. Zachowany jest dziewiętnastowieczny starodrzew.


tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Inne

Zachowana dawna wozownia.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.