Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się

Moszna

Moschen

Województwo:opolskie
Powiat:krapkowicki
Gmina:Strzeleczki
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVIII-XX w., nr rej.: 681/63 z 24.06.196

Stan obecny

Sanatorium - specjalistyczny szpital / Centrum Terapii Nerwic /
www.moszna-zamek.pl -
Obecnie CTN jest samodzielnym, publicznym zakładem opieki zdrowotnej, specjalistycznym szpitalem przeznaczonym do leczenia zaburzeń nerwicowych i depresyjnych metodami psychoterapeutycznymi.
CTN mieści się teraz w nowo wybudowanym kompleksie szpitalnym ,w parku, jest tam osobny dojazd. W zamku znajduje się hotel , wnętrza można zwiedzać z przewodnikiem.

Pałac , Stadnina Koni .. Posiadłość Rodziny Tiele Winckler a po wojnie - Armii Radzieckiej ... Rozszabrowano tylko wnętrza ... Pałac posiada 365 pomieszczeń i 99 wież i wieżyczek. Powierzchnia wynosi 7 tys. m kw. czystego piękna ....

Historia

Pałac, w miejscu prawie doszczętnie spalonego w 1896 roku, barokowego pałacu. W tym samym roku odbudowano go w pierwotnym kształcie dla F.H. von Thiele-Wincklera. Przed 1900 powstała okazała część wschodnia, a w latach 1912-1914 dobudowano skrzydło zachodnie.

Opis

Budowla eklektyczna, wzniesiona na rzucie nieregularnej litery U. Składa się z trzech części: neobarokowego budynku głównego na planie prostokąta z wydatnym ryzalitem i dwóch pseudo średniowiecznych skrzydeł. Część środkowa to odbudowany dawny barokowy dwór. Pod zwieńczonym 99 wieżyczkami dachem kryje się 365 pomieszczeń, m.in. biblioteka i kaplica (służąca okazjonalnie jako świetna akustycznie sala koncertowa).

Park

Parku krajobrazowy z cmentarzykiem z grobowcami byłych właścicieli.

Inne

Oficyna.
Na pocz. XX w. w pałacowym ogrodzie odkryto fragmenty piwnic, które legendy identyfikują z rzekomym zamkiem templariuszy i podziemiami łączącymi go z warownią w Chrzelicach.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Karol Barsolis Turysta Kulturowy 10 lat i 4 miesiące temu
MOSZNA to najpieknieszy palac-zamek w Polsce ( wg mnie i innych ) .
obiekt z 99 wiezami i 365 pokoi .
Karol Barsolis Turysta Kulturowy 10 lat i 4 miesiące temu
piekna galeria zdjec z Mosznej
Karol Barsolis Turysta Kulturowy 9 lat i 8 miesięcy temu
obecnie palac- zamek w Mosznej to hotel irestauracja w prywatnych rekach - dobrze i zle, .

Sanatorium zostalo przeniesione do nowo wybudowanego budynku
GREGORIUS ...3 lata i 9 miesięcy temu
O palacu Moszna wszystko juz chyba napisano i opowiedziano lacznie z historia 99 wiezyczek ( a nie 100 ) dzieki czemu wedlug legendy Tiele-Winckler nie musial utrzymywac wlasnego garnizonu...To tak troche jak z palacem w Slawikowie, gdzie zamurowano wedlug legendy dwie lub jedna komnate by tez bylo ich "zaledwie " 99 dzieki czemu wlasciciel zyskiwal na podatku "od retydencji" a w razie dzialan wojennych nie byl zobowiazany do udostepnienia wolnych pomieszczen dla np. rannych frontowcow...Notabene smiesza mnie czesto wpisy osob, ktore czerpiac swa wiedze jedynie z sieci i robiac fotki "zza plotu" zamieszczaja swe opinie zakrawajace na wysoce "madralinskie" na roznych portalach sami nigdy w srodku nie byli...w tym czy tamtym zamku czy palacu albo ruinach....nie dotkneli ciegly, krokwi na dachu, nie poczuli atmosfery miejsca albo nie powloczyli sie po piwnicach ploszac przypadkiem lisa albo nietoperza....Tak czy owak w palacu Moszna mieszcza sie trzy sliczne apartamenty: bialy, czarny i zloty, ktory kiedys byl cesarskim. Otoz w tym bialym gdzie mialem przyjemnosc nocowac zafascynowala mnie wanna bedaca swoistym malym basenikiem okafelkowanym i wpuszczonym w podlege na okolo 1 metra, do ktorego prowadza trzy schodki i dwie porecze. Dodam, ze apartament ten miesci sie na pierwszym pietrze. Szacujac po wymiarach miesci w sobie okolo 2000 litrow wody, ktora to trzymala swoja temperature cala noc, bo tez cala noc niemalze przesiedzialem w niej delektujac sie nastrojem. Kto mial tez okazje korzystac z tejze wanny prosze wprost o opinie...Snadanie serwowane bylo w duzej sali a raczej holu kominkowym i bylo iscie palacowe...Nawet przechadzajaca sie "rannym turnusem" wycieczka nie zaklocala spokojnego i ze smakiem celebrowanego porannego posilku...moze dlatego, ze siedzielismy skryci przy jedynym stoliku ukrytym w niszy pod owymi wspanialymi schodami. Dyskretnie dodam, ze wieczorem zwiedzilismy rowniez caly palac na wlasna reke zwiedzajac nawet ciut wiecej niz dnia poprzedniego z oficjalna "pania przewodnik" . Trafilismy nawet do kuchni w piwnicy z dlugim korytarzem z pieknymi oryginalnymi kafelkami sciennymi...Zawsze chetnie wracam do tego palacu:)...
Karol Barsolis Turysta Kulturowy 3 lata i 9 miesięcy temu
MOSZNA to nadal najpieknieszy palac stylizowany na zamek w Polsce