Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Łąka Prudnicka
Zdjęcie GREGORIUS ...
Miniatura Łąka PrudnickaMiniatura Łąka PrudnickaMiniatura Łąka PrudnickaMiniatura Łąka PrudnickaMiniatura Łąka PrudnickaMiniatura Łąka PrudnickaMiniatura Łąka PrudnickaMiniatura Łąka PrudnickaMiniatura Łąka PrudnickaMiniatura Łąka PrudnickaMiniatura Łąka PrudnickaMiniatura Łąka PrudnickaMiniatura Łąka PrudnickaMiniatura Łąka PrudnickaMiniatura Łąka PrudnickaMiniatura Łąka PrudnickaMiniatura Łąka PrudnickaMiniatura Łąka PrudnickaMiniatura Łąka PrudnickaMiniatura Łąka PrudnickaMiniatura Łąka PrudnickaMiniatura Łąka PrudnickaMiniatura Łąka PrudnickaMiniatura Łąka PrudnickaMiniatura Łąka PrudnickaMiniatura Łąka PrudnickaMiniatura Łąka PrudnickaMiniatura Łąka PrudnickaMiniatura Łąka PrudnickaMiniatura Łąka PrudnickaMiniatura Łąka PrudnickaMiniatura Łąka PrudnickaMiniatura Łąka PrudnickaMiniatura Łąka PrudnickaMiniatura Łąka PrudnickaMiniatura Łąka PrudnickaMiniatura Łąka PrudnickaMiniatura Łąka PrudnickaMiniatura Łąka PrudnickaMiniatura Łąka PrudnickaMiniatura Łąka PrudnickaMiniatura Łąka PrudnickaMiniatura Łąka PrudnickaMiniatura Łąka PrudnickaMiniatura Łąka PrudnickaMiniatura Łąka PrudnickaMiniatura Łąka PrudnickaMiniatura Łąka Prudnicka

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Łąka Prudnicka
Zdjęcie Jerzy Mrozek

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał SpychałaJerzy MrozekGREGORIUS ...Joanna Kwoka

Łąka Prudnicka

Województwo:opolskie
Powiat:prudnicki
Gmina:Prudnik
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Zespół:zamkowy, XVI, 2 poł. XIX w.
Obiekt:zamek, nr rej.: 201/56 z 7.08.1956
Park:nr rej.: 80/83 z 15.09.1983

Stan obecny

Jeszcze niedawno dziedziniec zamku był zarośnięty, obecnie wykarczowany, wjazd na dziedziniec z nową bramą, zamkniętą na kłódkę.
Właścicielem zamku jest człowiek, który wyjechał do USA i ślad po nim zaginął.
Co ciekawe od ponad dwóch lat konserwator nie jest w stanie przeprowadzić nawet formalnej kontroli zabytku - w którym doszło już do katastrofy budowlanej (zawalił się dach, zapadły się podłogi w pomieszczeniach).

Historia

Pierwotny zamek w Łące prudnickiej powstał zapewne już w XV wieku , jako siedziba książąt niemodlińkich. Następnie zamek należał do rycerskiego rodu Wronow i rodziny von Tschetschau-Mettich. Budowle rozbudowano w XVI wieku i w latach 1615-1617. Wówczas zamek posiadał wiele cech renesansowych. Został odnowiony i przebudowany na pałac pomiędzy 1875 a 1883 rokiem. Wówczas to rodzina von Sedlnitzky nadała mu wiele cech neogotyckich.

Opis

Przebudowany w XVI i XVII w. w stylu renesansowym. Rozbudowany w 2 połowie XIX w. Składa się z czterech skrzydeł na planie kwadratu z dziedzińcem oraz dwóch wież. W salach sklepienia kolebkowo-krzyżowe.

Park

Park. Zdziczały.

Inne

Zdjęcie archiwalne pochodzi ze strony, http://opolskie.fotopolska.eu Zbiory widokówek Michała Szybkowskiego,
dodał Jerzy M. polskiezabytki.pl

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

GREGORIUS ...2 lata i 6 miesięcy temu
Gdy po raz pierwszy kilka lat temu zahaczylem na chwilke o zamek w Lace Prudnickiej stanalem wowczas w tym samym miejscu, w ktorym stoi motocykl,na glownym zdjeciu i zrobilem moze dwie lub trzy fotografie zalujac, ze nic nie ostalo sie juz z tej pieknej budowli widniejacej na archiwalnym zdjeciu Jurka. W tym roku wiedzac juz jak bardzo sie mylilem obeszlismy troche bok zamku przedzierajac sie przez gaszcze i dotarlismy na jego dziedziniec. Sadzac po tym co jeszcze z niego pozostalo musial byc kiedys prezna budowla. Tu i tam widac bylo jakies drobne prace remontowe, szczegolnie w wewnetrzych pomieszczeniach, ale dawno juz poniechane. Ogolnie jednak obiekt ten nadgryzany czasem popada w ruine...