Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Krzywiczyny
2006, zdjęcie Damian Marcińczak
Miniatura KrzywiczynyMiniatura KrzywiczynyMiniatura KrzywiczynyMiniatura KrzywiczynyMiniatura KrzywiczynyMiniatura KrzywiczynyMiniatura KrzywiczynyMiniatura KrzywiczynyMiniatura Krzywiczyny

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Krzywiczyny
Zdjęcie Jerzy Mrozek

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Damian MarcińczakSławomir MilejskiJerzy MrozekGREGORIUS ...

Krzywiczyny

Województwo:opolskie
Powiat:kluczborski
Gmina:Wołczyn
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z końca XVIII w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 816/64 z 16.04.1964
Park:nr rej.: 17/77 z 22.02.1977

Stan obecny

Przerwano remont z niewiadomych przyczyn ,dostępny park i budynek.

Historia

Pałac w Krzywiczynach wzniesiono w 1780 roku, kiedy cała wieś była własnością Jana Henryka Gotfryda von Nostitza und Jaenckendorf. Do końca II wojny światowej majątek w Krzywiczynach należał do rodziny Watzdorf, która z początkiem 1945 roku musiała uciekać ze Śląska przed nadchodzącą Armią Czerwoną. W czasach PRL posiadłość została upaństwowiona i działał w niej lokalny PGR. Ostatni remont pałacu przeprowadzono pod koniec lat osiemdziesiątych. Później nieruchomość trafiła w ręce prywatne. Rozpoczęto renowację – wymieniono i zabezpieczono m.in. dach, a w roku 2012 zbudowano nowe ogrodzenie z granitu.

Opis

Budynek klasycystyczny. Dwupiętrowy budynek pałacu, murowany, wzniesiono na planie prostokąta, dach czterospadowy. Fasada (elewacja zach.) jest piętnastoosiowa, z centralnie umieszczonym trzyosiowym pozornym ryzalitem, zamkniętym trójkątnym spłaszczonym naczółkiem. W przyziemiu ryzalitu znajduje się boniowany portal z kluczem w obramieniu. Elewacja od strony ogrodu powtarza układ fasady. Ściany zachowały podziały ramowe, wykonane za pomocą pilastrów i profilowanego gzymsu koronującego. Otwory okienne ujęto profilowanymi prostokątnymi obramieniami, a w elewacji ogrodowej ponad otworami okiennymi parteru znajdują się nadokienniki półkoliste, trójkątne i faliste. W fasadzie i elewacjach bocznych obu kondygnacji przestrzenie pomiędzy oknami ozdobiono płycinami z wyciętymi narożnikami.

Park

Park o powierzchni ponad 3,7 hektara. Powstał razem z budynkiem (pod koniec XVIII wieku). W parku: dęby, klony, graby, lipy. Do roślin obcych należą iglaste: cyprysiki Lawsona, żywotniki olbrzymie. Do tej pory zachowała się również w formie zabytkowej, aleja klonowa oraz najstarsze drzewa parku - dwa dęby, które mają ok 250 lat. Z otaczającym pałac parkiem sąsiadują zabudowania gospodarcze i czworaki.

Inne

Zdjęcie archiwalne pochodzi ze strony : fotopolska.eu dodał Jerzy M. polskiezabytki.pl

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.