Skatalogowanych zabytków: 11284
Zarejestruj się

Kopice

Województwo:opolskie
Powiat:brzeski (opolskie)
Gmina:Grodków
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z XIX w.
Obiekt:pałac (ruina), nr rej.: 725/64 z 14.03.1964
Park:nr rej.: 65/81 z 15.07.1981

Stan obecny

Własność prywatna. Obiekt ogrodzony, na moście brama i ochroniarze.
Nie ma możliwości zobaczenia obiektu.

Niedaleko bramy do parku, znajduje się pałacyk willa , w dobrym stanie, mieszkał tam sołtys Kopic.

Historia

Pałac z 2. poł. XIX w.
Wieś od 1360 r. należała do rodu Von Borsnitz. Od 1450 r. dobra należały do rodziny von Bess. W 1534 r. posiadał je kanonik katedry wrocławskiej Baltzar von Neckern, po nim Jan Henryk Heymann von Rosenthal, Gotfryd von Spaetgen, a od 1751 r. śląska rodzina szlachecka von Sierstorpff. Rycerska siedziba została przebudowana na rezydencję w stylu klasycystycznym w 1783 r. wg projektu opolskiego architekta Jana Rudolpha. W 1859 r. obiekt zakupiony przez Hansa Ulryka von Schaffgotscha i Joannę Gryczik von Schomberg-Godulla. Ci w latach 1868-1897 dokonali przebudowy pałacu, wg projektu Carla Lüdecke i Carla Heidenreicha. Do 1945 r. zespół pałacowo-parkowy znajdował się we władaniu rodziny von Schaffgotsch. W 1958 r. pałac został spalony, a w latach kolejnych rozgrabiony i zdewastowany. Pomimo obietnic inwestor nie odbudował obiektu. Sukcesywnie jest on dewastowany i rozgrabiany.
Źródła: Wikipedia
Autorem najnowszych zdjęć pałacu jest Gregory Scizorhands.

Opis

Budowla neogotycka w połączeniu z francuskim i niderlandzkim renesansem oraz angielskim stylem Tudorów. Obiekt wzniesiony na planie litery L, o nieregularnej bryle. W części centralnej trzykondygnacyjny z wejściem głównym, z ryzalitem i portykiem. Elewacje częściowo boniowane, pierwotnie licznie zdobione architektonicznymi detalami kamieniarskimi i rzeźbami Karola Kerna z Wrocławia. Dominanty bryły pałacu stanowiły dwie wieże czworoboczne (wyższa w części wschodniej), zwieńczone wysokimi dachami wielospadowymi z iglicami. Pierwotnie w skrzydle północno-wschodnim znajdowała się oranżeria i rozarium. W części południowej kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa. Od strony północno-zachodniej znajduje się kamienny most nad fosą pałacową połączoną ze stawem.

Nieopodal bramy do parku, znajduje się piękny pałac willa, mieszkał tam zarządca dyrektor.

Park

Obszerny park krajobrazowy, niegdyś o europejskiej sławie. W ogrodzie zimowym hodowano ananasy i winorośl owocujące przez cały rok. Drzewa tropikalne w oranżerii dochodziły do 17 m wysokości. Park liczył ponad 100 hektarów, obecnie ok. 70 ha.

Inne

Kaplica grobowa Schaffgotschów z 2 poł. XIX w., nr rej.: 1996/73 z 30.01.1973 W kaplicy - dwa puste sarkofagi Hansa Ulryka von Schaffgotscha i Joanny Gryczik von Schomberg-Godulla których sprofanowane szczątki pochowano we współczesnym grobie przed wejściem do Mauzoleum ...
Folwark, nr rej.: 1941/69 z 1.02.1969
Pałac willa, zarządcy dyrektora--Kopice nr 100
Obszerna galeria fotograficzna http://www.kopice.pl

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

maciej sucharski11 lat i 7 miesięcy temu
zwiedzalem go prawie 20 lat temu,odkryty przypadkiem byl moim 8 cudem swiata.bylem teraz w sierpniu,ogrodzony na bramie ochroniarze-chcialem sie dogadac i wejsc ale sie nie udalo-bali sie stracic prace.udalo mi sie obejsc naokolo ale widok jest niestety rozpaczliwy,jeszcze chwila i nic z niego nie zostanie.
maria szczerba11 lat i 6 miesięcy temu
Piekny obiekt tylko kto go uratuje....
Przepiękna fasada , dobrze by było żeby sie jakiś koneser pięknych zabytków znalazł i go odbudował .
Kamil Brolik7 lat i 11 miesięcy temu
No jest naprawdę piękny, szkoda, że niszczeje i nikt się nim nie zajmuje jak należy. Za to chyba inny właściciel, który opiekuje się folwarkami zaczyna tam jakiś remont, mam nadzieję, że administratorzy strony opublikują zdjęcia, które wysłałem (z folwarkiem).
Kamil Brolik7 lat i 11 miesięcy temu
Dziękuję administracji za publikację zdjęć folwarku. Wygląda już pięknie choć w dniu robienia zdjęć (1 maja 2015 r.) nałożona została dopiero pierwsza warstwa farby. Ciekawe jak będzie wyglądał obiekt po ostatecznym wykończeniu.
Radosław Sroczyński7 lat i 10 miesięcy temu
Mam mieszane uczucia - nie bardzo podoba mi się ten nowy \"imidź\". Jakoś tak sztucznie to wygląda - jak dekoracja do kiepskiego filmu...
Kamil Brolik7 lat i 10 miesięcy temu
Mam nadzieję, że właściciel pałacu nie zrobi renowacji w stylu, który wybrał właściciel folwarku.
Ana Frymark6 lat i 2 miesiące temu
Zamek odkryłam przypadkiem i pogrążył mnie bez reszty wyszukuje wszelkiego powiązanego więc wrzucajcie proszę ciekawostki. Czy ktoś posiada może zdjęcia wnętrza za panowania Joanny? Znalazłam góra 3 w sieci i czuję niedosyt.
Karol Barsolis Turysta Kulturowy 4 lata i 7 miesięcy temu
walaca sie piekna ruina
Marcin Cholewiński 4 lata i 4 miesiące temu
Piękna strona http://www.kopice.pl/opis.html poświęcona temu obiektowi.