Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Komorzno
Zdjęcie Napoleon 2009
Miniatura Komorzno

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Sławomir Milejski

Komorzno

Województwo:opolskie
Powiat:kluczborski
Gmina:Wołczyn
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pozostałości zespołu dworskiego, XVIII-XIX w.
Park:nr rej.: 12/76 z 25.08.1976

Stan obecny

Własność prywatna.

Historia

Wieś Komorzno pierwszy raz była wzmiankowana w dokumencie z 1402 r. jako Reynensis villa. Miejscowe dobra do XVI w. były własnością książąt brzesko-legnickich. Majątek często zmieniał swych właścicieli. Wśród kolejnych wymienić można rodziny: Stwolińskich, von Frankeberg Proschlitz, baronów Kotulińskich. Ta ostatnia nabyła Komorzno w 1716 r. Budowę eklektycznego pałacu rozpoczęto w 1895 r. i zakończono rok później. Fundatorem był Georg von Reinersdorff. Obecny kształt rezydencji jest wynikiem przebudowy zakończonej przed II wojną światową. Dziś okazały pałac jest własnością prywatną. Mimo jego zabezpieczenia, widać wyraźnie iż z powodu braku remontu stan techniczny pałacu pogarsza się.

Opis

Eklektyczny pałac z końca XIX w. Budynek zbudowany jest na rzucie prostokąta. Materiałem budulcowym jest cegła, z zewnątrz jest otynkowany. Pałac posiada piętro oraz podpiwniczenie. Nakryty jest dachem czterospadowym z powiekami. Fasada frontowa posiada asymetrycznie umiejscowione wejście oraz trzyosiowy pseudoryzalit. Elewację ogrodową zamykają dwie narożne, ośmioboczne wieże, pomiędzy którymi umieszczono rozległy portyk wsparty na kolumnach, z tarasem na pierwszym piętrze. Elewacje są skromnie zdobione, okna są prostokątne, pozbawione gzymsów. Zachowały się resztki dawnych podziałów w postaci pilastrów. Wnętrza są niedostępne do zwiedzania.

Park

We wschodniej części założenia znajduje się park krajobrazowy (nr rej.: 12/76 z 25.08.1976) , z alejami grabowymi, sztucznymi kanałami oraz stawem. W parku ustawiono dwa pomniki: klasycystyczny Christopha Ferdinanda von Reinersdorf i neogotycki Friedricha Sigismunda Traugutta von Reinersdorf.

Inne

W zachodniej części do pałacu przylegają zabudowania gospodarcze dawnego folwarku: spichlerz, stodoła, stajnia, obora, kuźnia i stolarnia. Obecnie gospodarstwo rolne należy do Agencji Nieruchomości Rolnych (Oficyna, nr rej.: 1598/66 z 20.09.1966O)


tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.