Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Kazimierz
Zdjęcie Napoleon 2009
Miniatura KazimierzMiniatura KazimierzMiniatura KazimierzMiniatura KazimierzMiniatura KazimierzMiniatura KazimierzMiniatura KazimierzMiniatura KazimierzMiniatura KazimierzMiniatura KazimierzMiniatura KazimierzMiniatura KazimierzMiniatura KazimierzMiniatura KazimierzMiniatura KazimierzMiniatura KazimierzMiniatura KazimierzMiniatura KazimierzMiniatura KazimierzMiniatura KazimierzMiniatura Kazimierz

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Kazimierz
Zdjęcie GREGORIUS ...

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jerzy MrozekGREGORIUS ...

Kazimierz

Województwo:opolskie
Powiat:prudnicki
Gmina:Głogówek
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVIII, 2 poł. XIX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 2145/86 z 30.12.1986
Park:nr rej.: 205/89 z 29.03.1989

Stan obecny

Pałac niszczeje , wg. miejscowych, miał podobno właściciela ,hrabiego, ale jużnie żyje.Postępująca degradacja, w niedługim czasie jak się nie podejmie działań ratunkowych, po pałacu i majatku, pozostanie tylko wpomnienie.

Historia

Pałac 1. poł. XIX w.
Kazimierz był przez 200 lat miastem, jednak po najeżdzie husytów w 1428 roku został zniszczony i rozgrabiony, już sie nie podnósł i z miasta stał się wioską. W roku 1843 za sprawą tzw.\\\"dyrektora ziemskiego\\\" kapitana Aleksandara von Pryttwitza majatek zaczął sie odradzać. Na początku 20 wieku wlaścicielem majątku był Bernhard von Prittwitz. W 1930 roku i następnych latach jako własciciela odnotowano Śląskie Towarzystwo Ziemskie w Opolu.

Opis

Pałac jest neogotyckim budynkiem, swój kształt zawdzięcza przebudowie w 1894 roku, na portalu bocznym widnieje data przebudowy .Dobudowano do istniejacego obiektu dwuosiowe skrzydło południowe i nadano jednolity wystrój architektoniczny .Część starsza jest trzykondygnacyjna, kryta dwuspadowym dachem .Elawację frontową i tylną podkreślają trójosiowe ryzality.A już część południowa zawiera formy neogotyckie w konwencji \\\"casle style\\\" ,ze sterczynami podobnymi do wieżyczek i fryzami arkadowymi. Ciekawa jest też budowa budynków gospodarczych ,posiadających skromną dekorację elewacji ,w postaci podziałów gzymsami i pilastrami ,ściany boczne mają regularne półkoliste nisze arkadowe.

Park

Park z 1. poł. XIX w., krajobrazowy ze stawem, wzdłuż którego rząd starych lip.

Inne

Zabudowania folwarczne z 1 poł. XIX w., nr rej.: 1857/66 z 24.10.1966
Oficyna piętrowa.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

GREGORIUS ...9 miesięcy temu
Palac w Kazimierzu nadal milczacy, choc porownujac widok ze wczesniejszymi zdjeciami Jurka ktos zaczal kosic trawe przed budynkiem eksponujac nawet zachowany fragment ogrodzenia...