Skatalogowanych zabytków: 11266
Zarejestruj się
Miniatura Kazimierz
Zdjęcie Napoleon 2009
Miniatura KazimierzMiniatura KazimierzMiniatura KazimierzMiniatura KazimierzMiniatura KazimierzMiniatura KazimierzMiniatura KazimierzMiniatura KazimierzMiniatura Kazimierz

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 50.2961, 17.8932

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jerzy Mrozek

Kazimierz

Województwo:opolskie
Powiat:prudnicki
Gmina:Głogówek
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVIII, 2 poł. XIX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 2145/86 z 30.12.1986
Park:nr rej.: 205/89 z 29.03.1989

Stan obecny

Pałac niszczeje , wg. miejscowych, miał podobno właściciela ,hrabiego, ale jużnie żyje.Postępująca degradacja, w niedługim czasie jak się nie podejmie działań ratunkowych, po pałacu i majatku, pozostanie tylko wpomnienie.

Historia

Pałac 1. poł. XIX w.
Kazimierz był przez 200 lat miastem, jednak po najeżdzie husytów w 1428 roku został zniszczony i rozgrabiony, już sie nie podnósł i z miasta stał się wioską. W roku 1843 za sprawą tzw.\\\"dyrektora ziemskiego\\\" kapitana Aleksandara von Pryttwitza majatek zaczął sie odradzać. Na początku 20 wieku wlaścicielem majątku był Bernhard von Prittwitz. W 1930 roku i następnych latach jako własciciela odnotowano Śląskie Towarzystwo Ziemskie w Opolu.

Opis

Pałac jest neogotyckim budynkiem, swój kształt zawdzięcza przebudowie w 1894 roku, na portalu bocznym widnieje data przebudowy .Dobudowano do istniejacego obiektu dwuosiowe skrzydło południowe i nadano jednolity wystrój architektoniczny .Część starsza jest trzykondygnacyjna, kryta dwuspadowym dachem .Elawację frontową i tylną podkreślają trójosiowe ryzality.A już część południowa zawiera formy neogotyckie w konwencji \\\"casle style\\\" ,ze sterczynami podobnymi do wieżyczek i fryzami arkadowymi. Ciekawa jest też budowa budynków gospodarczych ,posiadających skromną dekorację elewacji ,w postaci podziałów gzymsami i pilastrami ,ściany boczne mają regularne półkoliste nisze arkadowe.

Park

Park z 1. poł. XIX w., krajobrazowy ze stawem, wzdłuż którego rząd starych lip.

Inne

Zabudowania folwarczne z 1 poł. XIX w., nr rej.: 1857/66 z 24.10.1966
Oficyna piętrowa.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.