Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Dobra
Zdjęcie Napoleon 2008
Miniatura DobraMiniatura DobraMiniatura DobraMiniatura DobraMiniatura DobraMiniatura DobraMiniatura DobraMiniatura DobraMiniatura DobraMiniatura DobraMiniatura DobraMiniatura DobraMiniatura DobraMiniatura DobraMiniatura DobraMiniatura DobraMiniatura DobraMiniatura DobraMiniatura DobraMiniatura DobraMiniatura DobraMiniatura Dobra

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Dobra
Zdjęcie Jerzy Mrozek

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jerzy MrozekJarosław Bochyński

Dobra

Pałac von Seherr-Thoss

Województwo:opolskie
Powiat:krapkowicki
Gmina:Strzeleczki
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy i folwarczny, XVIII, 2 poł. XIX w., nr rej.: 728/64 z 14.03.1964
Park:nr rej.: 91/84 z 26.01.1984

Stan obecny

Własność prywatna. W 2001 roku pałac nabył pan Franciszek Jopek z Gliwic, który teren uporządkował i przystąpił do odbudowy .Pałac nadal odbudowywany widać postępy prac .

Historia

Pałac zbudowany w latach 50. XVIII w. dla Erdmanna Karola von Roederna. Przebudowany w XIX w. wg projektu Gottgetrena. - W 1780 roku Roedern sprzedał dobra rodzinie Seherr-Thoss.
Schowany w głębi parku, niewidoczny z trasy prowadzącej z Krapkowic do Mosznej, od czasów powojennych był nie użytkowany. Pałac w Dobrej, a raczej jego pozarastane samosiejkami ruiny od kilku lat przyciąga uwagę plastyków z całej Polski. Odbywają się tu doroczne plenery malarskie.
Hrabia Erdmann Karol von Roedern, królewski radca dworu, syn Karola Gustawa, pruskiego ministra wojny, zbudował w Dobrej pałac w sty­lu baroku francuskiego w latach 50-tych XVIII wieku.
W roku 1780 sprzedał całą posia­dłość Leopoldowi Henrykowi von Seherr-Thoss, podczaszemu księstwa górnośląskiego, radcy dworu Frydery­ka Wielkiego oraz jednemu z największych posiadaczy ziemskich tego czasu. Przez 50 lat Dobrą zarządzał jeden z jego trzech synów, Ernest, porucznik regimentu w bitwie pod Jena.
Po jego śmierci dobra odziedziczył najstarszy syn Hermann, królewski starosta okręgu niemodlińskiego, oficer regimentu huzarów.Hrabia dokonał w II połowie XIX wieku całkowitej przebudowy pałacu w stylu neogotyckim, według planów architekta Gottgetrena z Charlottenhof. Obok największego stawu zbudowano hotel w stylu szwajcarskim. Żona hrabiego, Muriel White Seher-Thoss była córką bogatego, amerykańskiego przemysłowca. Uchodziła za osobę skromną, ale zarazem ekscentryczną. Ubrana jak wiejska dziewczyna, pasała kozy na przypałacowej łączce. W marcu 1943 roku, według nie sprawdzonych informacji synowie hrabiny mieli przebywać w Ameryce. Gestapo zażądało żeby sprowadziła ich do Niemiec, grożąc jej wysłaniem do obozu koncentracyjnego.
Bojąc się, że synowie mogą ulec szantażowi, popełniła samobójstwo, skacząc w przepaść z wieży zamkowej. Spoczęła w rodzinnym grobowcu przy kościele Jana Chrzciciela. W styczniu 1945 roku w zamku zajętym przez Rosjan toczyły się walki z nie dającymi za wygraną oddziałami niemieckimi. W ruinę obrócił się dopiero po wojnie. Strawił go nie ugaszony pożar.

Zaczerpnięto z "Zamki i Pałace Śląska - Opolskie"

Opis

Pałac neogotycki.Całkowita przebudowa obiektu w stylu neogotyckim wg projektów architekta Gottge-treu z Charlottenhof nastąpiła w latach 1857-1860.

Park

O przypałacowy park dbał mistrz ogrodniczy z Bad Muskau, Edward Petzold. Przecinały go liczne strumyki i jeziorka, pływały łódki, żyło ptactwo wodne. W pobliżu była herbaciarnia, kwitł ogród różany , w parku starodrzew.

Inne

Oficyna.
W latach 1991 i 1998 przebywali w Dobrej spadkobiercy pałacu, ale widząc dokonane zniszczenia nie byli zainteresowani ich ponownym nabyciem.
Zdjęcie archiwalne zapożyczono ze strony ,http://architekturmuseum.ub.tu-berlin.de/index.php?set=1&p=79&Daten=97805, Jerzy M. polskiezabytki.pl

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Jerzy Mrozek9 lat i 2 miesiące temu
Pałac w Dobrej .Dzięki pani Krysi i panu Grzesiowi ,zrobiłem kilka zdjęć tego pałacu. Posesja, która graniczy z pałacem ,umożliwiła mi to, serdecznie dziękuję.