Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Dąbrowa Niemodlińska
Zdjęcie Napoleon 2009
Miniatura Dąbrowa NiemodlińskaMiniatura Dąbrowa NiemodlińskaMiniatura Dąbrowa NiemodlińskaMiniatura Dąbrowa NiemodlińskaMiniatura Dąbrowa NiemodlińskaMiniatura Dąbrowa NiemodlińskaMiniatura Dąbrowa NiemodlińskaMiniatura Dąbrowa NiemodlińskaMiniatura Dąbrowa NiemodlińskaMiniatura Dąbrowa NiemodlińskaMiniatura Dąbrowa NiemodlińskaMiniatura Dąbrowa NiemodlińskaMiniatura Dąbrowa NiemodlińskaMiniatura Dąbrowa NiemodlińskaMiniatura Dąbrowa NiemodlińskaMiniatura Dąbrowa NiemodlińskaMiniatura Dąbrowa NiemodlińskaMiniatura Dąbrowa NiemodlińskaMiniatura Dąbrowa NiemodlińskaMiniatura Dąbrowa NiemodlińskaMiniatura Dąbrowa NiemodlińskaMiniatura Dąbrowa NiemodlińskaMiniatura Dąbrowa NiemodlińskaMiniatura Dąbrowa NiemodlińskaMiniatura Dąbrowa NiemodlińskaMiniatura Dąbrowa NiemodlińskaMiniatura Dąbrowa NiemodlińskaMiniatura Dąbrowa NiemodlińskaMiniatura Dąbrowa NiemodlińskaMiniatura Dąbrowa NiemodlińskaMiniatura Dąbrowa NiemodlińskaMiniatura Dąbrowa NiemodlińskaMiniatura Dąbrowa NiemodlińskaMiniatura Dąbrowa NiemodlińskaMiniatura Dąbrowa NiemodlińskaMiniatura Dąbrowa NiemodlińskaMiniatura Dąbrowa NiemodlińskaMiniatura Dąbrowa NiemodlińskaMiniatura Dąbrowa NiemodlińskaMiniatura Dąbrowa NiemodlińskaMiniatura Dąbrowa NiemodlińskaMiniatura Dąbrowa Niemodlińska

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Dąbrowa Niemodlińska
Zdjęcie Jerzy Mrozek

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jerzy MrozekKamil BrolikGREGORIUS ...Joanna Kwoka

Dąbrowa Niemodlińska

Województwo:opolskie
Powiat:opolski
Gmina:Dąbrowa
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Zespół:zamkowy, 1615, 2 poł. XIX w.
Obiekt:zamek, nr rej.: 159/55 z 11.07.1955
Park:nr rej.: 169 z 29.04.1949 oraz 71/83 z 1.08.1983

Stan obecny

Własność Uniwersytetu Opolskiego. Możliwość obejrzenia z zewnątrz. Po uprzejmej prośbie względem Ochroniarza, istnieje możliwość zwiedzenia wnętrz. Obiekt w złym stanie technicznym, miejscami brak podłóg.

Historia

Późnorenesansowy zamek wybudowany został w 1615-1617 przez Joachima von Tschetschau-Metticha (stary ród śląski Tschetschau przez kilka wieków posiadał te włości w swoich rękach). Zamek został następnie przebudowany przez hrabiego Hochberg w latach 1894 ? 1897 w stylu neorenesansowym i wówczas niemal zupełnie zmienił wygląd. Z wcześniejszej budowli pozostało jedno skrzydło i wieża wjazdowa. Informacje o wyglądzie zamku w 1905r. możemy znaleźć m.in. w twórczości szwajcarskiego pisarza Roberta Walsera, który spędził w Dąbrowie Niemodlińskiej 3 miesiące. Na pisarzu największe wrażenie zrobiła bogato zdobiona stiukami sala balowa oraz biblioteka o olbrzymim księgozbiorze, ozdobiona bogatą boazerią. W 1933 r. ostatni właściciele uciekli z Dąbrowy przed NSDAP. Wojnę zamek przetrwał w stosunkowo dobrym stanie, jednak do 1975r., pozostawiony bez opieki stopniowo podupadał, aż do przejęcia go przez Wyższą Szkołę Pedagogiczną (obecnie Uniwersytet Opolski). Przez wiele lat odbywały się w nim zajęcia, prowadzone dla studentów Wydziału Zaocznego i seminaria naukowe. Część pomieszczeń przeznaczona była na akademik, w pozostałych salach odbywały się wykłady, ćwiczenia i seminaria. Zamek posiadał bufet, stołówkę, czytelnię. Na początku lat 90. XXw. Uniwersytet dokonał naprawy dachu i częściowych napraw instalacji jednak remont ten nie wpłynął znacząco na stan zamku i od tego czasu budynek popada w ruinę.

Opis

Późnorenesansowy zamek z XVIw., budowla zbliżona na planie do kwadratu, dwukondygnacyjna z trzema narożnymi wieżami, trzy- i czterokondygnacyjnymi. Budynki nakryte są wysokimi, spadzistymi dachami dwu- i czterospadowymi. Wewnętrzny dziedziniec otaczają krużganki. Elewacje zamku zdobią narożne boniowania, gzymsy oraz renesansowe szczyty wieńczone wolutami. Główna brama do zamku prowadzi poprzez pseudoryzalit przechodzący w kwadratową, czterokondygnacyjną wieżę. Bramę wjazdową obejmuje boniowany portal flankowany przez kolumny jońskie, podtrzymujące balustradę balkonu z rzeźbionym kartuszem herbowym. Tym co wyróżnia Dąbrowę Niemodlińską są spiralnie skręcone kominy, jedne z nielicznych w Europie. Narożniki fasady budynku ozdobione są rzeźbionymi elementami, prawdopodobnie wspornikami niegdysiejszych rzeźb. We wnętrzu znajduje się tablica upamiętniająca fundatorów Tschetschau z herbem rodowym i cherubinami. Zdewastowane sale, obecnie zdobione lamperią, kryją pozostałości dawnego wystroju, takie jak oryginalny sufit sali balowej ozdobiony kasetonami z motywami floralnymi oraz owalnym freskiem przedstawiającym Terpsychorę. Godny uwagi jest również bogato rzeźbiony kominek w sali na parterze. Natomiast w holu na piętrze znajduje się kominek z czerwonego marmuru, wsparty na alabastrowych atlasach oraz fragmenty marmurowej, stylizowanej na antyczną balustrady. Sufit jednej z sal zdobiony jest odrestaurowanymi stiukami. W pomieszczeniu, które wydaje się być opuszczoną salą lekcyjną, znaleźć można zabytkowy piec z antycznymi kaflami. W dawnej kuchni zamkowej w prawym skrzydle budowli zachował się kominek z ozdobnymi kolumnami. Od zewnątrz warto zwrócić uwagę na drewnianą oranżerię oraz drewniany, piękny, choć grożący zawaleniem, wykusz balkonowy znajdujący się na narożnej wieży.

Park

Zaniedbany park krajobrazowy z XVIIw. o pow. 2,2 ha, niegdyś we francuskim stylu. Można dostrzec pozostałości cech charakterystycznych dla tego rodzaju architektury zieleni: aleje, szpalery, labirynty i punkty widokowe o regularnej niegdyś kompozycji.


tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Inne

Aleja dojazdowa, nr rej.: 211/89 z 28.07.1989

Archiwalne zdjęcie: wg. litografii XIX w., ze zbiorów Woj. Biblioteki Publ. w Opolu, wydawca Wacław Bagiński- Wrocław
dodał Jerzy M. polskiezabytki.pl

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Kamil Brolik8 lat i 10 miesięcy temu
5 lipca tego roku była możliwość zwiedzania wnętrza obiektu (z okazji 400-lecia zamku). Niestety od dłuższego czasu redaktorzy nie publikują moich zdjęć, więc nie wiem czy teraz się pojawią..
GREGORIUS ...3 lata i 8 miesięcy temu
Dwa lata temu noszono sie juz z zakusami by zamek udostepnic juz regularnie do zwiedzania...Czy ktos moze wie cos na ten temat...niestety nie udalo mi nic konkretnego wyczytac ani w necie ani w regionalnych publikacjach...