Skatalogowanych zabytków: 11266
Zarejestruj się
Miniatura Bzionków
2009, zdjęcie Damian Marcińczak
Miniatura Bzionków

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 50.7543, 18.4356

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał JakobielskiDamian MarcińczakJerzy Mrozek

Bzionków

Województwo:opolskie
Powiat:oleski
Gmina:Dobrodzień
Rodzaj obiektu:Pałac

Stan obecny

Pałac w rękach prywatnych.
Ale pani Ann prawnuczka właściciela bardzo pragnie razem z mężem odrestaurować ten piękny majątek i jest jej obojętne w czyich rękach będzie. Trzymajmy wszyscy za nich kciuki, żeby im się udało zrealizować to ich wielkie marzenie.

Historia

Pałac z przełomu XIX i XX w.
Pan Salo Hepner był właścicielem Bzionkowa. Jego rodzina miała korzenie niemiecko- żydowskie. W 1936 r. babcia Ann Elisabeth, Loschka Hepner,a córka Pana Salo wraz z dwoma synami uciekła do Ameryki. Żyjąc w Nowym Jorku nigdy nie kryła swoich niemieckich korzeni, ale uczyniła tajemnicę ze swojego żydowskiego pochodzenia. Ann Elisabeth, jej wnuczka odkryła tę tajemnicę dopiero po śmierci babci w 1988, znajdując w odziedziczonej po babci walizce, zdjęcia śląskiej posiadłości w Bzionkowie. Aby lepiej poznać historię swojej rodziny udaje się na Śląsk i stwierdza, że posiadłość jest wystawiona na sprzedaż.

Opis

Po wojnie, od lat 50. rezydował w majątku PGR. W pobliżu stawu wybudowano nawet kilka dodatkowych domów dla pracowników. W latach 90. teren przejęła Agencja Rynku Rolnego, która przeprowadziła coś w rodzaju remontu, czyli - wyburzyła stare pałacowe schody do parku (budując w to miejsce nowe), piękne kaflowe piece zastąpiła bezdusznymi, współczesnymi kaloryferami. Parkowe alejki wylano wówczas betonem, wycięto część krzewów, a tajemniczy, znajdujący się pośród drzew nagrobek otoczono betonową opaską.
Od roku 2000 swoje działania rozpoczął prywatny inwestor. i znów nastąpiły zmiany - niekoniecznie na lepsze. Coraz bardziej podupadający obiekt od 2009 roku ma nowego właściciela, a od 2010 wystawiony jest na sprzedaż.

Park

Na tyłach pałacyku wytyczono ogród, obok niego znajduje się nieduży park z ciekawymi okazami drzew, w tym okazałe dęby.

Inne

Zdjęcie i opis pochodzi ze strony, http://rzedowice.pl/?p=3431, zamieścił Jerzy M. polskiezabytki.pl

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.