Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Brzeg
M. E. Wojciechowscy
Miniatura BrzegMiniatura BrzegMiniatura BrzegMiniatura BrzegMiniatura BrzegMiniatura BrzegMiniatura BrzegMiniatura BrzegMiniatura BrzegMiniatura BrzegMiniatura BrzegMiniatura BrzegMiniatura BrzegMiniatura BrzegMiniatura BrzegMiniatura BrzegMiniatura BrzegMiniatura BrzegMiniatura BrzegMiniatura BrzegMiniatura BrzegMiniatura BrzegMiniatura BrzegMiniatura BrzegMiniatura BrzegMiniatura BrzegMiniatura BrzegMiniatura BrzegMiniatura BrzegMiniatura BrzegMiniatura BrzegMiniatura BrzegMiniatura BrzegMiniatura BrzegMiniatura BrzegMiniatura BrzegMiniatura BrzegMiniatura BrzegMiniatura BrzegMiniatura BrzegMiniatura BrzegMiniatura Brzeg

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Brzeg
Zdjęcie Joanna Kwoka

Brzeg

Województwo:opolskie
Powiat:brzeski (opolskie)
Gmina:Brzeg
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Zespół:zamkowy, XIV, XVI, XVIII w.
Obiekt:zamek, nr rej.: 53 z 29.03.1949 oraz 514/58 z 15.11.1958

Historia

Zamek pełnił funkcję siedziby książąt brzesko- legnickich. Usytuowana jest w zachodniej części miasta i połączona jest z nim wspólną fortyfikacją, oddzieloną jednak fosą. Obecnie zamek jest wynikiem wieloletnich prac konserwatorskich i rekonstrukcyjnych przywracających mu renesansowy wygląd z czasów przebudowy zamku przez Parrów. Z tego czasu pochodzi budynek bramny. Dziś w zamku ulokowano Muzeum Piastów Śląskich.
Zamek w latach 1311- 1675 był rezydencją książęcą. Po śmierci ostatniego Piasta Jerzego Wilhelma zamek przeszedł w posiadanie Habsburgów. W roku 1741 został zniszczony przez wojska pruskie. Zamek powstał około 1300 roku na miejscu wcześniejszego dworu książęcego notowanego już w 1235 roku. Przed 1342 rokiem nastąpiła rozbudowa zamku dokonana przez księcia Bolesława III. Ukształtowanie przestrzenne znane nam pochodzi jednak z czasów późniejszych bo z lat 1359- 98 kiedy to księciem był Ludwik I. Książę wyróżniał się zamiłowaniem do sztuki i aktywnym jej wspieraniem.
Z jego inicjatywy powstała kolegiata zamkowa św. Jadwigi stanowiąca obecne południowy narożnik czworobocznego założenia. Z czasów Ludwika I pochodzi czworoboczny zarys murów obronnych, kolegiata, potężna czworoboczna wieża, tak zwana Wieża Lwów, dom mieszkalny ulokowano wedle jednej z hipotez w obrębie skrzydła wschodniego założenia. Pod koniec XV wieku odbyły się przebudowy zamku, nie zmieniające jednak jego zasadniczej struktury. W roku 1521 księciem został Fryderyk II, który przystąpił do prac adaptacyjnych w opuszczonym zamku oraz modernizacji fortyfikacji. Na lata 1544- 60 przypada gruntowna przebudowa zamku i jego kompletna odmiana stylistyczna poprzez wprowadzenie bogatego detalu rzeźbiarsko- architektonicznego.
Najpierw zostało przebudowane skrzydło południowe, potem w latach 1544- 47 od wschodu dodano skrzydło z zachowanymi do dziś renesansowymi salami. Następcą Fryderyka II był Jerzy II, który sprowadził do Brzegu Jakuba Parra wraz ze współpracownikami. Z tych lat pochodzi ukształtowanie zwartego, czworobocznego założenia z wewnętrznym dziedzińcem otoczonym krużgankami. Skrzydło północne zbudowano w latach 1556- 58. Z tego okresu pochodzi również budynek bramny zdobiony popiersiami Piastów oraz figurami księcia i jego żony Barbary brandenburskiej usytuowanymi po obu stronach kartusza z herbami.
Brama wraz z dziedzińcem stanowi jedno z najwspanialszych dzieł śląskiej architektury renesansowej. Pod koniec XVI wieku zamek wraz z miastem został otoczony systemem bastionowym zaprojektowanym przez Bernarda i Piotra Niuronów. Rozbudowany jeszcze system nie oparł się artylerii pruskiej w 1741 roku. Po wcielenie Brzegu do Prus zamek pozostał niezagospodarowany. W roku 1801 pożar strawił skrzydło zachodnie. W latach 20 tych zlikwidowano mieszczące się w zamku magazyny wojskowe i rozpoczęto prace konserwatorskie. Ponowna dewastacja nastąpiła w 1945 roku. Na lata 1966- 78 przypadają prace rekonstrukcyjne w obrębie krużganków. W latach 1980- 94 odbyła się regotyzacja kaplicy.

Inne

Kościół zamkowy p.w. św. Jadwigi, 2 poł. XIV, XVI, 178301784,
nr rej.: 514/58 z 15.11.1958 oraz 2005/73 z 26.11.1973

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

super
Andrzej Szymański11 lat i 9 miesięcy temu
Rewelka!
GREGORIUS ...3 lata i 7 miesięcy temu
Zamek w Brzegu zwiedza sie z wielka przyjemnoscia i choc szata zwenetrzna jak i sama bryla budynku czynic moga skromne wrazenie to juz na dziedzincku otoczonym z trzech stron malowniczymi kruzgankami wrazenie estetyczne nabieraja rozmachu :). Ekspozycja bardzo bogata od malarstwa i sztuki ( w tym i sakralnej ), broni i mebli po sliczne stroje z danej epoki co dla mnie kochajacego rekonstrukcje bylo najwieksza frajda...Podziemia zas oferuja...jak na krytpy zamkowe przystalo wystawe „Memoriae Piastorum Principum Silesiae” z licznymi plytami i fogurami nagrobnymi jak i sarkofagami czyniacymi kolosalne wrazenie...Mozna wprost dotknac historii...
Marek Kujawarok i 7 miesięcy temu
O zamku wspomina Andrzej Tomaszewski w jednej ze swoich podróży. https://www.youtube.com/watch?v=OL5CXGeMJGQ&t=1377s
34.45