Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Targoszyn
Zdjęcie Napoleon 2009
Miniatura TargoszynMiniatura TargoszynMiniatura TargoszynMiniatura TargoszynMiniatura TargoszynMiniatura TargoszynMiniatura TargoszynMiniatura TargoszynMiniatura TargoszynMiniatura TargoszynMiniatura TargoszynMiniatura TargoszynMiniatura TargoszynMiniatura TargoszynMiniatura TargoszynMiniatura Targoszyn

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Targoszyn
Zdjęcie Joanna Kwoka

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Eckhard HuthWioletta KozłowskaBogdan AdlerJoanna Kwoka

Targoszyn

Bersdorf

Województwo:dolnośląskie
Powiat:jaworski
Gmina:Mściwojów
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XIX/XX w., nr rej.: 588/L z 14.04.1981
Park:nr rej.: 558/L z 5.05.1980

Stan obecny

Aktualnie sprawia wrażenie zaniedbanego ..
Po II wojnie światowej pałac wraz z przyległościami przejął Skarb Państwa i stworzył w nim Państwowy Zakład Doświadczalny wraz z mieszkaniami dla pracowników. Wraz z upadkiem komunizmu pałac przeszedł pod zarząd Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa.
W 2001 r. został przejęty przez Gminę Mściwojów. Dzięki niej oraz Stowarzyszeniu na Rzecz Promocji Dolnego Śląska - powstało Centrum Kultury, Edukacji i Promocji "Dom Śląski" , zabytek został odrestaurowany. Od 2008r. trwają problemy z utrzymaniem w/w własności przez Gminę ..

Historia

Pałac z 1897 roku. rodziny Richthofenów , a następnie barona Manfreda von Richthofen.
Pałac w Targoszynie rodziny Richthofenów powstał w 1897 r. w neobarokowym stylu z elementami neorenesansu i rokoka. Fundatorem rezydencji był przodek barona Manfreda von Richthofen.

Opis

Budynek pseudorenesansowy.
Założenie posiada dwie kondygnacje i kryte jest dachem spadowym łamanym. Jest murowane i powstało na planie zbliżonym do czworoboku.

Park

Dookoła pałacu roztacza się wielki i piękny park którego pierwsze plany były nakreślone już w 1855 r. Inicjatorem przedsięwzięcia był ówczesny właściciel Targoszyna baron Ulrich von Richthofen. Ostateczny swój charakter park uzyskał w 1879 r. dzięki projektom Eduarda Petzolda .

Inne

Oficyna mieszkalna.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.