Skatalogowanych zabytków: 11364
Zarejestruj się
Miniatura Grobice
Zdjęcie Waldemar Sosnowski 2012
Miniatura GrobiceMiniatura GrobiceMiniatura GrobiceMiniatura Grobice

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Grobice

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał JakobielskiRafał TerknerJarosław Bochyński

Grobice

Województwo:mazowieckie
Powiat:grójecki
Gmina:Chynów
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Dom w bardzo złym stanie. Resztki zdziczałego parku. Obiekt dostępny z zewnątrz, zamieszkany przez kilka rodzin.

Historia

wg Słownika Geograficznego Królestwa Polskiego i Innych Krajów Słowiańskich t.II str 810 w 1827 r oku wieś miała
68 mórg ziemi,budynków murowanych 2,drewnianych 11. Dwór został wybudowany w połowie XIX wieku. Na przełomie XIX i XX wieku odbył się jego remont, w trakcie którego na elewacjach pojawił się nowy, snycerski detal. Możliwe, że remont połączony był z rozbudową dworu. W XVIII wieku miejscowy majątek należał do kościoła. XIX i XX wieku to czas częstych zmian właścicieli pochodzenia żydowskiego, niemieckiego i polskiego. Dwór należał w tym czasie między innymi do Lejzera Blasa, do 1909 roku Józefa Wilforta. W tym samy roku dwór przeszedł w posiadanie Otmara von Erdmana oraz Lejba Moszkowicza Blanka. W roku 1921 majątek zmienił właściciela na Aleksandra Kawińskiego a następnie Józefa Kawińskiego. Ziemie liczyły wówczas 175 hektarów. Po reformie rolnej obiekt wszedł w skład PGR Chynów, a w dworze umieszczono rodziny pracowników PGR-u. W latach 90 część południowa należała do Zakładów Przetwórstwa Owocowego w Tarczynie,a część północna stanowiła własność Skarbu Państwa i była nadzorowana przez Urząd Gminy w Chynowie.
Obecnie dwór jest zamieszkały przez kilka rodzin i pozostaje w bardzo złym stanie technicznym. W okolicy znajduje się zdziczały park.
(uzupełnił JB 2024)

Opis

Dwór drewniany i oszalowany, posadowiony na planie prostokąta, o regularnej bryle. Parterowy, podpiwniczony, z użytkowym poddaszem nakrytym dachem dwuspadowym. W połaciach krytych blachą symetrycznie rozmieszczone facjatki. Elewacja frontowa 11 (?) osiowa z jednoosiowym drewnianym gankiem umieszczonym centralnie. Ganek wsparty na dwóch drewnianych słupkach, zwieńczony trójkątnym szczytem i nakryty daszkiem dwuspadowym. Elewacja o bogatym wystroju architektonicznym. Osie podzielone drewnianymi lizenami, okna dekorowane płaskimi opaskami oraz trójkątnymi naczółkami, w ganku wykorzystano elementy dekoracji laubzegowej. Wystroju architektonicznego dopełnia oszalowanie elewacji. Całość skomponowana w duchu klasycyzmu przetłumaczonego na język budownictwa drewnianego.

Park

Park miał kształt trapezu z jakby doklejonym małym prostokątem od zachodu. Główny wjazd do dworu był od południa. Aleja wjazdowa obsadzona była lipami i utwardzona żwirem. Od dworu w kierunku północnym biegła aleja lipowa - kasztanowa. (JB2024)

Inne

Zdjęcia z 1993 roku Andrzej Domagała

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.