Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Goździk
Zdjęcie Waldemar Sosnowski 2012
Miniatura Goździk

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.9076, 21.739

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał JakobielskiRafał Terkner

Goździk

Województwo:mazowieckie
Powiat:garwoliński
Gmina:Górzno
Rodzaj obiektu:Dwór

Historia

Dwór został wybudowany na początku XX wieku. W XVIII wieku miejscowy majątek był w posiadaniu Bielińskich. W 1783 roku właścicielem posiadłości był Stanisław Kostka Bieliński ? wojewoda chełmiński, starosta garwoliński, szambelan króla Stanisława Augusta, Kawaler Orderu Orła Białego, marszałek sejmu rozbiorowego w 1793 roku w Grodnie. Pod koniec lat 20 tych XX wieku majątek należał do Jerzego Szymorowskiego i liczył sobie 185 hektarów. Obecnie dom jest własnością prywatną i jest zamieszkały. Znajduje się w dość przyzwoitym stanie. W otoczeniu znajdują się resztki niewielkiego parku.

Opis

Dwór drewniany, oszalowany, posadowiony na planie prostokąta, o regularnej bryle. Parterowy, podpiwniczony, z mieszkalnym poddaszem nakrytym dachem dwuspadowym. Połacie pokryte blachą. Poddasze doświetlone jest dwoma otworami okiennymi umieszczonymi w ścianie szczytowej. Elewacja frontowa 5 osiowa z jednoosiowym dwukolumnowym gankiem umieszczonym na osi. Ganek zwieńczony trójkątnym półszczytem i nakryty daszkiem dwuspadowym. Wystrój architektoniczny ograniczony do oszalowania, profilowanych opasek okiennych. Dwór utrzymany w niezwykle skromnych formach. Od chaty wiejskiej i aspiracjach ?pańskich? w formie zewnętrznej świadczy jedynie dwukolumnowy ganek z białymi kolumnami.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Wanda Wierzchowska-Trusiłło10 lat i 4 miesiące temu
Ten dworek znam z opowieści mojego Ojca, który przed wojną jako dziecko (nastolatek?) bywał tam na wakacjach. Kuzynka Ojca wyszła za mąż za p. Szymorowskiego. Nie wiem czy mieli dzieci. Wg opowieści Ojca z tą kuzynką była związana dość dramatyczna historia. Wszystkie dworki i żyjący w nich ludzie mieli swoje, także burzliwe, dzieje o których być może już nikt nie pamięta(\"to było dawno i nieprawda\") Czy żyją jeszcze potomkowie ostatnich właścicieli, którzy znają dawne historie związane z tym miejscem? Bardzo chętnie dowiedziałabym się ile było prawdy w słuchanych w dzieciństwie \"legendach rodzinnych\".