Skatalogowanych zabytków: 11246
Zarejestruj się
Miniatura Gaj
2008, zdjęcie Mariusz Mysiakowski

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.7037, 20.7807

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Mariusz Mysiakowski

Gaj

Województwo:mazowieckie
Powiat:pułtuski
Gmina:Świercze
Rodzaj obiektu:Dwór

Historia

Dwór został wybudowany w 1908 roku. Przy jego boku znajduje się przybudówką. Są nią pozostałości wcześniejszego, drewnianego dworu z około połowy XIX wieku. Budynek jest pozostałością i świadkiem historii najbiedniejszej warstwy szlachty mazowieckiej. Pod koniec lat 20 tych XX wieku miejscowy majątek był w posiadaniu Zenona Waśniewskiego i liczył 201 hektarów. Obecnie dom jest zamieszkały przez kilka rodzin i pozostaje w złym stanie techniczny. W okolicy znajduje się mały, zdziczały park.

Opis

Dwór drewniany, nie otynkowany, oszalowany poziomo w partii lica i pionowo w partii okapu. Posadowiony na planie prostokąta o regularnej bryle, parterowy, z poddaszem nakrytym dachem dwuspadowym. Połacie kryte wtórną papą. Elewacja frontowa 5 osiowa z drewnianym gankiem umieszczonym na osi środkowej. Ganek znacznie wysunięty poza lico, zwieńczony trójkątnym szczytem i nakryty daszkiem dwuspadowym. Wystrój architektoniczny ograniczony do profilowanych opasek okiennych i trójkątnych naczółków nadokiennych, oszalowania. Całość pozbawiona wyraźnych cech stylowych choć forma naczółków nawiązuje do renesansu.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Roman Katolik4 lata i 2 miesiące temu
Dwór rozebrany kilka lat temu, pozostały jedynie fundamenty.
Mariusz Mysiakowski4 lata i 2 miesiące temu
Ostatni najemni mieszkańcy odeszli więc i on poszedł w zapomnienie, ale ślad temu tam byłem i utrwaliłem ginące dziedzictwo