Skatalogowanych zabytków: 11265
Zarejestruj się
Miniatura Dobrska - Kolonia
Zdjęcie Waldemar Sosnowski 2011
Miniatura Dobrska - KoloniaMiniatura Dobrska - Kolonia

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.6767, 20.0985

Dobrska - Kolonia

Województwo:mazowieckie
Powiat:płoński
Gmina:Raciąż (wiejska)
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Dwór nie istnieje!
Został rozebrany w 2009 r.
Cegła z rozebranego dworu na jednym ze zdjęć.

Historia

Dwór został wybudowany około połowy XIX wieku. Na przełomie XIX i XX wieku dwór został rozbudowany w kierunku południowo-zachodnim. W trakcie przebudowy powstał również piętrowy ryzalit. Pierwotnie nazwa miejscowości brzmiała Dobrska. W roku 1783 majątek należał do rodziny Dobrskich oraz Żurawskich. Na początku XX wieku majątek przeszedł w posiadanie rodziny Szarewiczów w tym w 1905 roku należał do Henryka Szarewicza. W latach późniejszych dwór należał do Barbary Jakackiej a następnie jej wnuka Stanisława Józefa Rościszewskiego. Majątek pod koniec lat 20 tych liczył 397 hektarów. Ostatni właściciel dworu (ur. 1893), ochotnik wojny w 1920 roku został zamordowany w Auschwitz w 1942 roku. Obecnie dwór jest niezamieszkały i niezagospodarowany. Pozostaje w stanie ruiny. W otoczeniu znajdują się zdziczałe resztki zdewastowanego parku.

Opis

Dwór murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta o regularnej bryle. Parterowy, podpiwniczony, z mieszkalnym poddaszem nakrytym dachem naczółkowym o połaciach krytych blachą. Elewacja frontowa 9 osiowa z 3 osiowym, piętrowym ryzalitem umieszczonym centralnie, zwieńczonym trójkątnym szczytem. Ryzalit poprzedzony został zabudowaną, prostokątną sionką, z trzema osiami półokrągło zamkniętych otworów. Ponad sionką umieszczono otwarty taras. Wystrój architektoniczny ograniczony do profilowanych opasek okiennych, gzymsów koronujących, płycin, pilastrów toskańskich rozczłonkowujących lico elewacji. Całość skomponowana w duchu renesansu.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

justyna supińska11 lat i 6 miesięcy temu
Przykro mi o tym pisać, ale po tym zabytku nic już nie pozostało. Przyjechała w ubiegłym roku jakaś firma i całkowicie go zburzyła. Cały teren jest zaniedbany. Minął rok i nic się tam nie dzieje. Myślałam, że dwór zostanie odbudowany.
Rafał Terkner10 lat i 10 miesięcy temu
Tu przynajmniej cegła ocalała, nie tak jak tu http://www.polskiezabytki.pl/m/obiekt/8490/Zakrzew/