Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się

Świecie

Schwertburg

Województwo:dolnośląskie
Powiat:lubański
Gmina:Leśna
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Obiekt:ruiny zamku, nr rej.: 130/788 z 26.10.1960

Stan obecny

Obecnie zamek znajduje się w prywatnych rekach.
W chwili obecnej remontowany jest podjazd do zamku i porządkowany jest teren dziedzińca. W przeciągu 5 lat odremontowana będzie kaplica, w której właściciel ma zamiar otworzyć galerię sztuki i mały zajazd.
W późniejszych latach w planach jest odbudowa całego zamku.

Historia

Pozostałości po średniowiecznej warowni położone są na wyniosłej górze, powyżej koryta strumienia zwanego Bruśnikiem. Zamek został wybudowany w pierwszych dziesięcioleciach XIV wieku na polecenie księcia świdnicko-jaworskiego Bernarda (1326 r.). Średniowieczne dzieje zamku nie zostały do dziś szczegółowo przebadane i pozostają nieznane. Budowla była przebudowywana w 1527 roku oraz w I połowie XVIII wieku. Od 1827 roku zamek zaczął stopniowo popadać w degradację lecz w dalszym ciągu był wykorzystywany. W czasie dwudziestolecia międzywojennego we wschodnim skrzydle zamku funkcjonowała gospoda. Po zakończeniu II Wojny Światowej zdegradowane mury zamku nie zostały zabezpieczone przez co zabytek wystawiony był na działanie negatywnych bodźców i niszczał. Dziś w rękach prywatnych ludzi, którzy zamek zabezpieczyli i planują przywrócenie świetności obiektu.

Opis

Założenie zamkowe posadowione było na planie spłaszczonego owalu, zdeterminowanym przez kształt wierzchołka wzgórza. Zamek nie był znacznych rozmiarów. Dłuższa oś osiągała 27 m, szerokość dochodziła do około 11 m. Warownia zbudowana była z kamiennych bloków gnejsowych. Dom mieszkalny znajdował się w północno-zachodniej części wzgórza. Od wschodu umieszczono niewielki dziedziniec z bramą w kurtynie wygiętej w łagodny łuk. W czasach nowożytnych we wschodniej części założenia zbudowano nowy dom mieszkalny. W jego murach można znaleźć najprawdopodobniej pozostałości po kaplicy zamkowej. Łączyła się ona z zachowaną do dziś wieżą. Założenie otoczone było zewnętrznym murem z bramą od zachodu oraz fosa. Od południa znajdował się gospodarcze przedzamcze z trudnym do określenia kształtem. Dziś stan ruin w dalszym ciągu pozwala na odtworzenie rozplanowania przestrzennego założenia. Brak ich ochrony oraz postępująca degradacja nie wróżą jednak najlepiej temu cennemu zabytkowi średniowiecznej architektury obronnej.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.