Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Radachówka
2012, zdjęcie jacek jack1234jack
Miniatura RadachówkaMiniatura RadachówkaMiniatura RadachówkaMiniatura RadachówkaMiniatura RadachówkaMiniatura Radachówka

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

jacek jack1234jackDarek Eggert

Radachówka

Województwo:mazowieckie
Powiat:otwocki
Gmina:Kołbiel
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Własność prywatna.

Historia

Dwór ten zbudowano zapewne tuż po 1900 r. na zlecenie ówczesnego właściciela, Mieczysław Pfeiffera. Po jego śmierci odziedziczyła go córka Halina, zamężna z Karolem Szlenkierem. Po drugiej wojnie światowej dwór pozostał w rękach rodziny Szlenkierów. Ten malowniczy dwór wielkokrotnie wykorzystywano jako miejsce akcji filmów. Nakręcono tu m.in. "Panny z Wilka".

Opis

Drewniany dworek z początku XX w. Jest to parterowy budynek zbudowany na planie prostokąta, z mieszkalnym poddaszem. Od strony ogrodu na osi znajduje się oszklona weranda. Wejście główne osłania ganek, ponad którym mieści się balkon. Eliptyczny podjazd prowadzi pod drzwi wejściowe. Na osi budynku znajduje się obszerna sień z klatką schodową, salon i jadalnia. Na piętrze znajdują się sypialnie.

Park

W niewielkim parku otaczającym dworek rosną okazy pomnikowe, część z początku XIX w.

Inne

Lamus i oficyna


tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Alicja Sikorska10 lat i 2 miesiące temu
Urokliwy dworek Państwa Marii i Ksawerego /Mieczysława/ Szlenkierów obejrzałam w dniu 12.04.2014r. Jest to miejsce zaczarowane, trudno się z nim rozstać, architektura dworku, jak również otoczenie: stare, wspaniałe drzewa, głazy oraz wspaniała Pani Maria - zrobiły na mnie takie wrażenie, że ciągle o tym myślę. Niedaleko Dworku jest też wspaniała drewniana kapliczka. Niezapomniane przeżycia. Chętnie wróciłabym tam jeszcze raz, tym bardziej że jestem związana z Panem Ksawerym wspólnym Liceum im.Stefana Batorego w Warszawie. Chciałabym też przekazać Panu Ksaweremu pewien historyczny podarunek dla całej wspaniałej Rodziny. Przekazuję wielkie podziękowania Pani Marii za wspaniałe przyjęcie mojej wycieczki i życzę dużo dobrego na kolejne dni i lata. Zauroczona Radachówką Alicja Sikorska.